Çare aranıyor: Almanya’da korona testleri ücretli mi oluyor?

Çare aranıyor: Almanya’da korona testleri ücretli mi oluyor?

Almanya’da riskli bölgelerden dönen herkes negatif bir test sonucu göstermek ya da dönüşte  ücretsiz olarak test yaptırmak zorunda. Dönüşteki formalitelerde kolaylık planlanırken, testlerin uzun vadede ücretli olması konuşuluyor.

Riskli bölgelerden dönenlere yönelik formalitelerin basitleştiirlmesi için federal hükümet kolları sıvadı. Alman Haber Ajansı DPA’ya göre Alman hükümetinin planı tatilcilerin daha önce özel bir web sitesine kaydolmalarını, iletişim bilgilerinin yanı sıra seyahat etmek istedikleri yeri ve sağlık durumları hakkındaki bilgileri girmelerini öngörüyor. Şimdiye kadar bu işlem, uçaklarda ve otobüslerde doldurulan  çıkış kartları aracılığıyla yapılıyordu. Öte yandan, korona testi olarak bilinen PCR testlerinin uzun vadede ücrete tabi tutulması da dillendiriliyor. 

Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Başbakanı Armin Laschet, Funke medya grubuna yaptığı açıklamada testlerin “havaalanı ücretlerine benzer şekilde orta vadede seyahat fiyatına eklenmesi gerektiğini” söyledi.  Başbakan Laschet “Uzun vadede bunun böyle devam etmesi kabul edilemez” dedi.

ÜCRETLİ TEST YANLILARI

Rheinland Pfalz eyaletinin Sosyal Demokrat Partili (SPD) Başbakanı Malu Dreyer de ücretsiz testleri eleştirdi ve  sonbaharda bir sonraki tatil için yeni bir yaklaşım geliştirme çağrısında bulundu. Sağlık Bakanı Jens Spahn ise testlerin ücretli olmasına karşı çıkıyor. Spahn’a göre bazı tatilciler ücretli olduğu takdirde testlerden kaçınmanın yollarını arayacaklar. 

Hür Demokrat Parti (FDP) Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Michael Theurer de ücretli testleri savundu. Theurer ücretsiz olan  zorunlu testleri “saçmalık” olarak nitelendirdi. Theurer, karnavalları ve özel kutlamaları yasaklarken, halkın riskli bölgelerde tatil yapanları uzun vadede finanse etmesinin istenemeyeceğini bildirdi. 

Temmuz ayının sonundan bu yana, tatilciler ücretsiz PCR testi yaptırabiliyorlar. Robert Koch Enstitüsü'ne göre, ilkbahardan bu yana korona testlerinin sayısı önemli ölçüde arttı. Nisan sonunda bir haftada yaklaşık 364 bin test yapılırken, temmuz sonunda bir haftada yaklaşık 560 bin  ve ağustos ortasında 875 binden fazla test yapıldı.

Alman Şehirler Birliği Genel Müdürü Helmut Dedy riskli bölgelerden dönenlere yönelik tren ana garlarında ve otogarlarda da testlerin artırılmasını talep etti. 

+49 - BERLİN

FOTO: Jan Woitas / DPA

 

 

HABERE YORUM KAT