Cankurtaranlar için zor soru: Korona kuralları mı, hayat kurtarmak mı?

Cankurtaranlar için zor soru: Korona kuralları mı, hayat kurtarmak mı?

Korona salgını nedeniyle kumsalda, deniz ve göllerde yüzenler için sosyal mesafe kuralları aynı zamanda cankurtaranlar için de geçerli. Ancak bu durum cankurtaranları ahlaki ikileme düşürdü.

Alman Can Kurtarma Derneği’ne (DLRG) göre Almanya’da geçen yıla oranla bu yılın ilk yedi ayında 63 kişi daha boğularak öldü ve rakam 192’ye yükseldi. DLRG’ye göre boğulmalara en çok güvenlik önlemleri alınmayan kumsallarda alkollü, dikkatsiz  yüzmek neden oluyor. 

Hans Jörg Andonovic-Wagner, on meslektaşıyla birlikte Baltık Denizi’ndeki tatil beldesi Travemünde’de  iki hafta boyunca cankurtaran olarak görev yaptıklarını belirterek “İnanılmaz derecede kalabalıktı, özellikle hafta sonları gözetleme kulesinden baktığınızda  neredeyse hiç kum göremiyordunuz. İnsan seli vardı” dedi. Ancak sahil polisi, her yerde gerekli hijyen mesafelerinin korunduğunu bildirdi. 

“Ahlaki bir ikilem içindeyiz. Kendimizi veya başkalarını tehlikeye atmamak için sosyal mesafeyi korumalıyız, ancak 1,50 metrelik bir mesafeyle bir insanı boğulmaktan kurtarmak zor” diyen Andonovic-Wagner, “En nihayetinde, her cankurtaran hangi riski almak istediğine kendisi karar vermelidir” dedi. 

Mecklenburg-Vorpommern eyaletindeki Warnemünde sahillerini kurtarma ekibi şefi Lukas Knaup, cankurtaranların burada da aynı çelişki içine düştüklerine işaret etti. Knaup her gün sekiz kilometre uzunluğundaki plajda 200 bin kadar insanın denize girdiğini belirterek kıyı sakinlerini sosyal mesafeyi korumada gösterdikleri özenden dolayı ise takdir etti.  Cankurtaranların da sosyal mesafeyi korumaya dikkat ettiklerini belirten Knaup, “Biri bir kesikle gelirse yara bandı veriyoruz” dedi. Gerçekten yaklaşmak gerekiyorsa, maske, eldiven veya koruyucu önlük kullanıldığını vurgulayan Knaup, temasa geçmeden önce kişiye su soruların yöneltildiğini bildirdi:  “Riskli bir bölgeden mi geliyorsunuz? Koronalı biriyle temas kurdunuz mu? Sizde semptomları var mı?” 

Knaup’un aksine, Mecklenburg-Vorpommern DRK cankurtaran servisinin başkanı Thomas Powasserat, “Cankurtaranlar tehlikeli akıntı durumunda yüzmeyi yasaklandığında büyük tepki görüyorlar. Hatta dayak tehdidine kadar varıyor. Bu gönüllü genç cankurtaranlar için büyük bir yük” dedi. 

+49 - TRAVEMÜNDE

Fotoğraf: Christian Charisius / DPA

HABERE YORUM KAT