Cami saldırısını kınamıştı...  Alman milletvekilinin ofisine saldırı!

Cami saldırısını kınamıştı... Alman milletvekilinin ofisine saldırı!

Almanya’nın Leipzig kentindeki camiye yapılan saldırının ardından, şimdi de sol görüşlü bir milletvekilinin ofisinin önünde piroteknik madde patlatıldı.

Leipzig kentinde kimliği belirsiz kişiler tarafından, Sol Parti Milletvekili Juliane Nagel’in ofisinin önünde piroteknik patlayıcı maddeyle bir saldırı gerçekleştirildi. Polis, olay yerinde el yazısıyla yazılmış bir mektup ve iki koyun başı buldu. Polis, Leipzig'deki camiye yönelik saldırı sonrasında Nagel'in ifadelerine atıfta bulunan bir mektubun ofisin önünde bulunduğunu söyledi. Polis, ofisin önünde gerçekleşen saldırıda zarar gören olmadığı açıklamasında bulundu.

Pazartesi akşamı Leipzig'deki Ditib Camisine yapılan saldırı sonrası, camide maddi hasar oluşmuştu. Olay sonrası yapılan açıklamada, camiye yönelik saldırının pazartesi günü akşam saatlerinde, polisin solcu olarak tanımladığı 100 kişilik maskeli bir grup tarafından gerçekleştiği söylendi. Daha sonra salı günü bu bilgi, bir sözcü tarafından doğrulanmadı. Polis, cuma günü öğleden sonra yaptığı açıklamada, caminin önündeki ayaklanmaların siyasi bir sebepten olup olmadığının hala araştırıldığını söyledi. 

Nagel, cuma günü Alman basın ajansına yaptığı açıklamada, internet üzerinden kendisine ve ofisine karşı tehditler yapıldığını söyledi. Nagel, bir ibadet alanına yönelik saldırının yanlış olduğunu belirtmesinin çok farklı tepkilere neden olduğu açıklamasında bulundu.

Hem DİTİB destekçilerini hem de DİTİB Cami Derneği'nin Türk Devletine olan yakınlığını eleştiren solculardan eleştiriler aldı.

Nagel Twitter’da yaptığı paylaşımda: “Almanya’da hatta Saksonya’da camilere saldırılar mı? Hayır.” ifadelerini kullanmıştı.

Nagels, yakın bir zamanda ofisine üç erkeğin geldiğini ve DİTİB camisine yapılan saldırıyla ilgili olarak kendimizi net bir şekilde konumlandırmazsak bir şeylerin olabileceği konusunda tehditlerde bulunduğunu söyledi. Bu nedenle ofisine yapılan bu saldırıyı “başarısız bir misilleme” olarak değerlendirdi. Toplulukla temasa geçmek isteyen solcu Parti, Leipzig'in doğusundaki solcuları görüşmeye ve bağış toplamaya çağırdı. Nagel, "Burada, Saksonya'da Leipzig'deki göçmenlere özellikle Müslümanlara ve ibadethanelere yapılan bu tür saldırıları reddediyoruz" dedi. 

Artı49 Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT