Buzdolabınız daha az elektrik yakacak: İşte doğru yerleştirme yolları

Buzdolabınız daha az elektrik yakacak: İşte doğru yerleştirme yolları

Buzdolabını doğru düzenlemek ve yerleştirmek, elektrik tüketimini önemli ölçüde azaltabilir.

Elektrik tüketimini azaltarak tasarruf sağlamanın yollarından biri de buzdolabını doğru düzenlemektir. Düzensiz buzdolapları daha fazla ve uzun süreli kapak açma kapamalara neden olacaktır.

Buzdolabınızın kapağını sürekli açmayın ve uzun süreli açık tutmayın. Çünkü her açılışta içerideki soğuk dışarı kaçar ve buzdolabınız aynı serinliği yakalamak için daha fazla elektrik tüketir. Yapılan hesaplamalara göre, günde on kez kapağı açılıp kapatılan açılan bir buzdolabı, yılda fazladan ortalama 16,74 Euro'luk (sabit fiyatlarla) elektrik harcayacaktır. Bu nedenle kapı açıkken uzun süre aramalardan uzak kalmak için dolap içinde dizilimi doğru şekilde yapmalısınız.

Peki neler yapılabilir...

Öncelikle yiyecek ve diğer gıda malzemelerinizi rahatlıkla görebileceğiniz ve bulabileceğiniz şekilde dizmelisiniz. Bununla beraber yiyecekler, ihtiyaç duydukları serinlik derecelerine göre dizilmelidir.

İşte bir düzenleme örneği:

- Alt tarafta bulunan cam raflara çiğ et, çiğ balık ve diğer çiğ et ürünleri gibi bozulabilen gıdaları yerleştirin. (2-4 derece)

- Orta rafa süt ürünleri ve yoğurtları yerleştirin. (5-7 derece)

- Üst rafa reçel, margarin ve sosları yerleştirin. (8-10 derece)

- Sebze bölmesine sebze ve meyvelerinizi yerleştirin. (9 derece)

- Dolap kapağındaki raflara içecek ve yumurtaları yerleştirin. (8-10 derece)

Ve mutlaka; buzdolabınızın verimli çalışabilmesi için ısıtıcı ve ocaklardan uzakta, güneş ışığını doğrudan almayacağı bir noktada çalıştırın.

ARTI49

HABERE YORUM KAT