Büyükelçi Erkul'dan IŞİD uyarısı: “Serbest bırakma karşılığında terör faaliyeti bekliyorlar“

Büyükelçi Erkul'dan IŞİD uyarısı: “Serbest bırakma karşılığında terör faaliyeti bekliyorlar“

Türkiye'nin Helsinki Büyükelçisi Mehmet Vakur Erkul, Finlandiya'ya iade edilen IŞİD bağlantılı kişilere karşın  uyarıda bulundu

Finlandiya'nın “MTV” kanalına konuşan Erkul, Türkiye'nin, Suriye'deki Hol kampından Finlandiya'ya dönenlerin potansiyel tehdit taşıdığına inandığını belirterek, söz konusu kampta radikalleşmiş gruplar olduğunu ve orada IŞİD'lilerin aileleriyle yaşadıklarını bildiklerini söyledi.

Büyükelçi Erkul, kampta yaşayanların PKK, YPG ve PYD'li terörist unsurlarla işbirliği içinde hareket ettiğinin de bilindiğini kaydederek, “Hol, teröristlerin yönetiminde olan bir esir kampı. Orada DEAŞ mensupları ve aileleri yaşıyor. Kampla ilgili iyimser hayallere kapılmak doğru değil” ifadelerini kullandı.

MENFAATLERİ KARŞILIĞINDA SERBEST BIRAKIYORLAR

Erkul, edindikleri bilgilere göre Hol kampından 800 IŞİD teröristinin serbest bırakıldığını aktararak, “Bunların silahlı oldukları zannediliyor. Muhtemelen serbest bırakılmaları karşılığında kendilerinden Türkiye'de veya Suriye'de konuşlandırılacakları başka bir bölgede terör faaliyetlerinde bulunmaları bekleniyor. Özetle, kampı denetimi altında tutan grup, bu esir kampından saldıklarını kendi menfaatleri doğrultusunda kullanıyor” şeklinde konuştu.

Kampta yabancı terörist savaşçılar bulunduğundan, bunların sadece Türkiye'de ya da Orta Doğu'da değil, başka bölgelerde de terör faaliyetleri gerçekleştirebileceğini söyleyen Erkul, “Bölgeden menşeini alan tehdit, Brüksel'de, Paris'te ve başka yerlerde de kendini gösterebiliyor” dedi.

12 KİŞİ FİNLANDİYA’YA GETİRİLMİŞTİ

Geçen hafta sonunda 12 Finlandiya vatandaşı, Finlandiya Dışişleri Bakanlığının operasyonuyla ülkeye getirilmişti. Ülkedeki farklı kesimler, terörist unsurların ülkeye getirilmesiyle birlikte onlarla bağlantı içindeki diğer kişilerin de terör faaliyetleriyle ülkeye sızabileceği kaygısını taşırken, bir kısmı da kendi vatandaşlarına sahip çıkılmasının hukuki alt yapısını sorguluyor.

+49 - HELSİNKİ 

 

HABERE YORUM KAT