Büyükelçi Egemen Bağış’a Medeniyetler İttifakında danışmanlık daveti geldi

Büyükelçi Egemen Bağış’a Medeniyetler İttifakında danışmanlık daveti geldi

BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi ve Eski İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Moratinos, Prag Büyükelçisi Egemen Bağış’ı BM Medeniyetler İttifakının yeni kurulmakta olan Yüksek Danışma Kurulu üyeliğine davet etti.

Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun İspanya Başbakanı olduğu dönemde mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte dönemin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan’ın  koordinasyonunda BM bünyesinde kurdukları Medeniyetler İttifakı projesi, “medeniyetler çatışması” tezine karşı bir çıkış olarak düşünülmüştü.. 

İHA’nın haberine göre, ittifakın oluşması sırasında Türkiye ve İspanya’nın dönemin Başbakanlarının yakın ekibinde bulunan ve ittifakın kurulması için yoğun mesai harcayan eski İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Moratinos ve Egemen Bağış ittifak çatısı altında yeniden bir araya geliyor.

ULUSLARARASI YÜKSEK DANIŞMA KURULU 

2019’un ocak ayında Türkiye’nin de desteği ile BM Genel Sekteri tarafından İttifak Yüksek Temsilciliği görevine getirilen Miguel Moratinos, kurumun etkinlik ve saygınlığını arttırmak amacıyla uluslararası bir “yüksek danışma kurulu” kurma önerisinde bulundu. Bu öneriyi üye ülkelerin dışişleri bakanlarından oluşan komitenin de onaylaması ile çalışmalara hız verildi.

Yüksek Danışma Kurulu üyeleri arasında Eski Avrupa Birliğinden Sorumlu Devlet Bakanı ve halen Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış’ın yanı sıra eski Pakistan Başbakanı Şevket Aziz, eski Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, eski Kırgızistan Devlet Başkanı Askar Akayev gibi dünya barışı ve medeniyetler ittifakı fikrinde önemli görevlerde bulunan kişiler yer alacak. Yüksek Danışma Kurulu üyeleri gönüllülük esasıyla çalışacak.

Büyükelçi Egemen Bağış’ın bu daveti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşüp onay aldıktan sonra kabul ettiği öğrenildi.

+49 – PRAG

FOTO: İHA

HABERE YORUM KAT