Bunu AfD’li bir siyasetçi söylemedi: “Talimatı ben verdim”

Bunu AfD’li bir siyasetçi söylemedi: “Talimatı ben verdim”

Stuttgart olayları çerçevesinde Alman polisinin zanlılara “soyağacı araştırması” uygulayacağının duyulmasıyla bu yönteme tepkiler yağarken, Yeşil siyasetçi Kretschmann polise arka çıktı: “Sorun göremiyorum.”

Stuttgart olaylarının ardından skandal boyutlarında ortaya çıkan polisin soyağacı araştırması girişimi “ırkçı” ve “nazi” bir yöntem olarak değerlendiriledursun, Baden-Württemberg Eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann tartışmalara çok şaşırtıcı bir şekilde son noktayı koydu: “Talimatı ben verdim.”

“KAVRAM YANLIŞ YANSITILDI”

Birlik’90/Yeşiller Partili Başbakan Kretschmann, başvurduğu skandal yöntemle tartışmaların odağında olan Stuttgart Emniyet Teşkilatı’nı şu sözlerle koruma altına aldı:

“Polisin yanlış bir tutum içinde olduğunu düşünmüyorum. Polisin hiçbir şekilde sarf etmemiş olmasına rağmen 'soyağacı araştırması' kavramı yanlış nakledilmiştir.  Ve bu yüzden ortaya da son derece zehirli bir tartışma ortamı çıkmıştır. Stuttgart olaylarının failleri ve yaşam biçimleri hakkında kanunlar çerçevesinde daha fazla bilgi edinmekte bir sorun göremiyorum.”

“SOYAĞACI DEMEDİK, KÖKEN ARAŞTIRMASI DEDİK”

Stuttgart Emniyet Teşkilatı’ndan yapılan açıklamada ise “soyağacı araştırması” kavramının kullanılmadığı belirtildi ve Emniyet Müdürü Frank Lutz’un aktardığı raporun protokolü dağıtıldı. Bunun üzerine tutanakta şüphelilerin göçmen kökenli olup olmadığının incelenmesinden bahsedildiği ortaya çıktı. Daha sonra Stuttgart polisi, Twitter üzerinden bir paylaşımda bulunarak  yanlış anlaşıldıklarını bildirdi. 

Öte yandan Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin (SPD) Eşbaşkanı Saskia Esken “soyağacı araştırması”nın “ürkütücü” olduğunu söyledi.

“HUKUK DEVLETİNE YAKIŞMIYOR”

Federal Meclis Birlik’90/Yeşiller Milletvekili Irene Mihalic, polisin her ne kadar “soyağacı araştırması” iddialarını yalanlasa da, faillerin kökenine baktığına işaret etti. Mihalic, “Stuttgart polisi, köken araştırmasının suç olaylarının aydınlatılmasına nasıl hizmet edeceğine dair açıklık da getirmedi. Bu bir hukuk devletine yakışmıyor” dedi.

Baden-Württemberg Eyaleti İçişleri Bakanı Thomas Strobl ise emniyete arka çıktı. Strobl polisin bazı durumlarda zanlıların ebeveynlerinin uyruğuna bakabileceğini söyledi. 

Stuttgarter Zeitung gazetesinde yer alan habere göre ise Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin talebi ile 21 Haziran’daki Stuttgart olayları ve sonuçlarını Stuttgart Belediye Meclisi’nde anlatan Stuttgart Emniyet Müdürü Frank Lutz, soyağacı araştırmasını ilan etti. Emniyet Müdürü Lutz sadece bunu ilan etmekle kalmadı, aynı zamanda Alman pasaportlu şüphelilerin soyağacı araştırmasının diğer eyaletlerle işbirliği halinde Almanya çapında yürüteceklerini de duyurdu.

+49 – STUTTGART

FOTO:  @Dennis Williamson – baden-wuerttemberg.de

HABERE YORUM KAT