Bunlara dikkat! Ekim ayında Almanya'da neler değişecek ?

Bunlara dikkat! Ekim ayında Almanya'da neler değişecek ?

Almanya’da Ekim ayı itibariyle; asgari ücrette artış ve korona kurallarında yenilik gibi pek çok değişiklik yürürlüğe girecek.

Eylül ayında yaşanan pek çok yeniliğin ardından, Ekim ayıda beraberinde pek çok yenilik getiriyor. Haberimizde vatandaşları Ekim ayında neler beklediğine dair genel bir bakış sunuyoruz.

Sonbahar yeni korona kurallarını beraberinde getiriyor

Soğuk ve yağışlı havalarla birlikte enfeksiyon sayısı artıyor mu? Federal hükümet, "Nüfusun ve özellikle savunmasız insan gruplarının COVID-19'a karşı korunmasını güçlendirmeye yönelik yasa" ile bunu engellemeye çalışıyor.

Getirilecek yasa ile birlikte Ekim 2022’de pek çok korona kuralı değişecek. Peki, yeni yasa nasıl olacak? Örneğin 1 Ekim 2022'den itibaren, uzun mesafeli trenlerde FFP2 maske zorunluluğu geçerli olacak.

Ayrıca çocuğunuzun enfekte olduğundan şüpheleniyorsanız, onu okula veya kreşe götürmek için negatif teste ihtiyacınız olacak. Ancak, çocukların okulda maske takıp takmayacaklarına ve düzenli olarak test edilip edilmeyeceğine okul yönetmelikleri karar verecek.

Ancak korona kurallarının sıkılaştırılmasını sağlayan yasalar, pek çok kişi tarafından eleştiriyle karşılanıyor. Bununla birlikte, Federal Hükümet kararlarla ilgili kapıyı aralık bıraktı. Yani genel olarak önlemler, Korona durumuna bağlı olarak eyaletlerin kararına bırakılabilir.

Mini-Job çalışanları için asgari ücret yükseltilecek

Ekim ayı itibarı ile mini işlerde çalışanlar daha fazla para alacak. Örneğin, şu anda asgari ücret oranında mini işte çalışanlar saat başına 10,45 Euro kazanıyor. Ancak bu durum 1 Ekim 2022 itibarıyla saat başına en az 12 Euro olacak.

Bu düzenleme, daha düşük maaş seviyeleri içeren toplu sözleşmeler için de geçerlidir. Daha az ödeme yapan işverenler, 500.000 Euro'luk ağır para cezaları ve sosyal güvenlik primlerinin geri ödenmesiyle karşı karşıya kalabilir. Aynı durum midi-Job  üst maaş limiti için de geçerlidir. 1 Ekim’de miktar 1.300 Euro'dan 1.600 Euro'ya yükseltilecek.

Gaz ek ücreti geliyor: Tüketiciler daha yüksek faturalarla karşılaşabilir

Ukrayna’da yaşanan savaş nedeniyle gaz ithalatı şu anda giderek daha pahalı hale geldiğinden, Ekim 2022'de yeni bir yasa getirilmesi amaçlanıyor: Yeni uygulanacak olan gaz vergisi ile enerji arzının güvence altına alınması sağlanacak.

Bu, tüketiciler için kilovat saat başına 2,4 sente varan bir fiyat artışı anlamına geliyor. Ortalama bir aile için doğalgaz faturası ayda birkaç yüz Euro artabilir.

Gaz ek ücretinin 31 Mart 2023'te sona ermesi planlanıyor. Federal hükümet, maliyetlerin kontrolden çıkmaması için bu dönem katma değer vergisini yüzde 19'dan yüzde 7’ye düşürecek.

Teorik sürüş testinde değişiklikler

Ekim ayından itibaren ehliyetle ilgili bir takım şeyler değişecek. Ekim ayından itibaren, soru kataloğunda toplam 52 yeni soru olacak. Ehliyet adayları, doğru sorulara çalıştığından emin olmalıdır.

Daha yüksek DHL maliyetleri ve yeni bir hizmet

DHL ile paket veya posta göndermek giderek daha pahalı hale geliyor. Ekim 2022'den itibaren müşteriler ayrıca daha fazla kural ve fiyat artışıyla karşı karşıya kalacak. GoGreen Plus tarifesi ile müşteriler nötr iklim için CO2 telafisini ceplerinin derinliklerinde hissedebilir.

Ek olarak, Ekim ayından itibaren alıcılar, istenen depolama yerinin görünür, hava koşullarına dayanıklı ve paket taşıyıcısı tarafından serbestçe erişilebilir olmasını sağlamalıdır. Aksi takdirde teslimat reddedilebilir veya hırsızlık ve hasar durumunda para iadesi hariç tutulabilir.

Whatsapp artık birçok akıllı telefonda çalışmayacak

iOS 12 veya daha eski bir işletim sistemine sahip olan Iphone sahipleri artık Whatsapp kullanamayacak. Spesifik olarak bu, iPhone 5, 5c ve daha eski modellerinin etkilendiği anlamına geliyor.

Artı49
Fotoğraf: Unsplash - markusspiske

HABERE YORUM KAT