Bundesbank: Alman ekonomisindeki toparlanma hareketi gerileyebilir

Bundesbank: Alman ekonomisindeki toparlanma hareketi gerileyebilir

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Alman ekonomisinde yılın geri kalanında toparlanmanın yeni siparişlerin yavaşlaması ve hizmet sektörünün kısıtlamalardan olumsuz etkilenmesi nedeniyle ivme kaybedebileceğini belirtti.Banka’nın ekonomiye yönelik eylül

Banka’nın ekonomiye yönelik eylül ayı raporunda, Alman ekonomisinin, Covid-19 salgınının neden olduğu keskin düşüşten sonra yavaş yavaş toparlandığı kaydedildi. Ancak raporda, “Yılın geri kalanında ekonomide toparlanma ivme kaybederek devam edebilir” ifadeleri dikkat çekti.

Alman sanayi şirketlerinin geleceğe iyimser baktıkları belirtilen raporda, “Ancak ihracata ilişkin beklentiler hâlâ temkinli kalıyor ve sipariş alımı son zamanlarda gözle görülür şekilde ivme kaybetti” denildi.    

Raporda, Covid-19 salgını nedeniyle getirilen ekonomik ve sosyal yaşam üzerindeki kısıtlamaların kademeli olarak gevşetilmesinin ekonominin mayıstan itibaren güçlü bir şekilde toparlanmasını sağladığı, yine de hem sanayi hem de hizmet sektörünün kriz öncesi seviyenin oldukça altında kaldığı vurgulandı.

Alman ekonomisi, Covid-19 salgınının hanehalkı tüketimi, ihracatı ve yatırımları olumsuz etkilemesiyle bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 9,7 daralmıştı.

Hükümet, nisanda açıkladığı bu yıla ilişkin GSYH’deki 6,3’lük daralma tahminini 1 Eylül’de yüzde 5,8’e revize etmiş, gelecek yıla ilişkin büyüme tahminini ise yüzde 5,2’den yüzde 4,4’e düşürmüştü.

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT