Bulgar demokrasisi: AB’nin en yoksulunda hükümet gösterilere müdahale edecek

Bulgar demokrasisi: AB’nin en yoksulunda hükümet gösterilere müdahale edecek

Bulgaristan’da bir aydır devam eden hükümet karşıtı gösterilere güvenlik güçlerinin müdahale etmesi kararlaştırıldı. Protestocular tarafından birçok kentte kurulan çadır kentler kaldırıldı.

Bulgaristan’da geçen ay başlayan hükümet karşıtı protestolar devam ederken, yetkililer harekete geçti. Hükümetin istifası talebiyle 30 gün önce başlayan sokak gösterilerine şimdiye kadar müdahale etmeyen güvenlik güçleri, sabaha karşı eş zamanlı düzenlenen operasyon sonucu, başkent Sofya ve diğer şehirlerde protestocular tarafından kurulan çadır kentleri kaldırdı.

İLK GÖZALTILAR 

Gösterilere katılanların trafiği kapatma amacıyla Sofya ve Filibe gibi şehirlerin ana caddelerine kurdukları çadır kentleri sabaha karşı kaldıran polis ve jandarma, topladıkları çadırlara el koydu ve 12 kişiyi gözaltına aldı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, çadır kentlerin kaldırılma kararının trafik akışını sağlamak amacıyla verildiği duyuruldu. Bakanlık açıklamasında ayrıca vatandaşların özgür barışçıl protesto gerçekleştirme haklarına sahip olduğunu kabul ettikleri, ancak bu eylemlerin diğer vatandaşların haklarının çiğnenmesi pahasına gerçekleştiremeyeceği vurgulandı.

ÇADIRCILAR ISRARLI 

Öte yandan Bulgaristan’da 30 gün önce başlayan hükumet karşıtı protestolar, ülke geneline yayıldı. Protestocular ülkede yolsuzluğun had safhaya ulaştığını ve hükumetin bir oligark mafya çetesine dönüştüğünü savunuyor. Ülke genelinde her gün meydanlara toplanan on binlerce kişi, hükumete istifa çağrısı yapıyor.

+49 – SOFYA

FOTO: İHA

HABERE YORUM KAT