Bu önlemlerle kanser riskini yüzde 40 azaltabilirsiniz

Bu önlemlerle kanser riskini yüzde 40 azaltabilirsiniz

Günümüzde insanların en çok korktuğu hastalıklardan birisi kanser. Bazı önlemlerle kansere yakalanma riskinizi neredeyse yarı oranda azaltabilirsiniz.

Kanserin çeşitli nedenleri olabilir. Genler önemli bir rol oynar ve viral enfeksiyonlar da kansere yol açabilir. Ancak hücrelerin dejenere olması ve kötü huylu hale gelmesi yaşam tarzına da bağlı olabilir. Örneğin, Dünya Kanser Araştırma Fonu (WCRF), obezitenin yumurtalık, prostat, mide, ağız ve boğaz, bağırsak, meme, safra kesesi, böbrek, yemek borusu, pankreas ve rahim kanseri dahil olmak üzere en az on iki kanser türünün nedeni olduğunu açıkladı.

Kötü beslenmenin yanı sıra hareketsiz bir yaşam tarzı da kötü huylu tümörlerin gelişimini destekliyor.

YAŞAM TARZI KANSERİ TEŞVİK EDİYOR

Profesör Renate Oberhoffer-Fritz'e göre kanseri önlemenin anahtarı, sağlıklı bir yaşam tarzı. Profesör: “Sağlıklı bir yaşam tarzı tüm kanserlerin yüzde 40'ını önleyebilir. Fiziksel hareketsizlik, obezite, sağlıksız beslenme, uyarıcılar ve UV radyasyonundan korunma, kanser için etkilenebilecek risk faktörleridir" diyor.

Uzmana göre, kanser oluşumunu etkili bir şekilde önlemek için tedbirler son derece önemlidir. Bu tedbirler şunları içeriyor:

Sebze bazlı gıdalara odaklanan diyetler,

Aşırı kiloyu azaltmak veya önlemek,

Sigara içmemek,

Alkol tüketmemek,

Stres yönetimi ve yeterli uyku,

Kanser tarama muayenelerini düzenli yaptırmak.

ARTI49

FOTOĞRAF: Unsplash

HABERE YORUM KAT