Bu kuralın ihlalin 5000 Euro'ya kadar para cezası var

Bu kuralın ihlalin 5000 Euro'ya kadar para cezası var

Almanya'da mangal yaparken gerçekte neye izin verilir ve ne yasaktır?

Alman Kiracılar Derneği'ne (DMB) göre, genellikle balkonda, terasta veya bahçede mangal yapılmasına izin verilir. Komşuların da bunu kabul etmesi gerekiyor.

Kira sözleşmesinde ve ev kurallarında belirtilenlere öncelik verilir. Kira sözleşmesinde mangal yapmanın yasak olduğu belirtiliyorsa , kiracıların da buna uyması gerekiyor.

Kira sözleşmesi, mangal için hangi ızgarayı kullanmanız gerektiğini de düzenleyebilir. Örneğin, yoğun duman oluşumunu önlemek için orada mangal kömürü ile mangal yapmak yasak olabilir.

Komşuları rahatsız etmedikçe veya Federal Emisyon Kontrol Yasası (BImSchG) ihlal edilmedikçe, mangalınızı balkonda kömürle yakmanıza genel olarak izin verilir. Elektrikli veya gazlı ızgara, düşük dumanlı bir alternatiftir.

Bu da bizi balkonda ve bahçede mangal yaparken kiracıların ve aynı zamanda mal sahiplerinin dikkate alması gereken ikinci noktaya getiriyor: Mangal yaparken, karşılıklı düşünce kuralı geçerlidir. Bu nedenle duman ve gürültü kirliliğinden kaçınılmalıdır.


Yerel olarak geçerli olan sessiz saatlere (genellikle 22.00'den itibaren) uyulmalı ve mangal partisi bu saatten sonra dairenin içine taşınmalıdır. Komşunun dairesine duman girerse, yasal olarak polise şikayette bulunabilirler. Mahallenin güvenliğini tehlikeye atacağından, mangal yaparken uçuşan kıvılcımlar ve diğer risklerden de kaçınılmalıdır .

Ne sıklıkta ızgara yapılacağına gelince mahkemeler farklı kararlar aldı. Barbekü mevsimi boyunca, ayda iki kez barbekü yapmanın genellikle yanlış bir tarafı yoktur.

Komşular arasındaki anlaşmazlıkların çoğu , gürültü kirliliği , duman oluşumu ve kokular nedeniyle mangal yaparken ortaya çıkıyor. Polis aranırsa, bazen hassas para cezaları gündeme gelebiliyor. Örneğin, Pazar günleri ve resmi tatillerde dinlenme sürelerini ihlal eden herkes, 5.000 Euro'ya kadar para cezası ödemek zorunda kalabiliyor.

Anlaşmazlıklar genellikle mahkemede çözülüyor. Bununla birlikte, mangal yapmak ve yaptırımların seviyesi için federal yasalar mevcut değil, bu nedenle yerel düzenlemelere uyulmalıdır. 

Özellikle kiracılar barbekü yaparken kira sözleşmelerindeki kurallara kesinlikle uymalıdır. İhlal durumunda, ev sahibi, ihlalin tekrarlanması durumunda uyarı veya hatta fesih verebilir.

Artı49                                                                                                  Fotoğraf: Egor Gordeev - Unsplash

HABERE YORUM KAT