Bu işin şakası yok: Alman dolandırıcılar ufak bir hileyle banka hesaplarınızı boşaltabilir

Bu işin şakası yok: Alman dolandırıcılar ufak bir hileyle banka hesaplarınızı boşaltabilir

Almanya'da bir tüketici girişimi olan “Watchlist-Internet” mobil uygulamalardaki dolandırıcılık yöntemleri hakkında tüketicileri uyardı.

Almanya'da dolandırıcılık suçları yıllar içinde daha da artış gösterirken, dolandırıcılar daha kurnaz yöntemler denemeye başladı.

"Watchlist-Internet" adlı tüketici girişimi, bir uygulamayı yükleyen ve kısa bir süre sonra ek bir eklenti indirmek zorunda kalan herkesin şüpheci olması gerektiği konusunda tüketicileri uyarıyor. Watchlist, suçluların son aylarda tanınmış bir uygulama mağazasının güvenlik önlemlerini bu şekilde aşmaya çalıştığına dikkat çekiyor.

BANKA BİLGİLERİ ÇALINIYOR

Watchlist-Internet özellikle, PDF okuyucu uygulamaların içine gizlenen virüslere dikkat çekiyor. Kullanıcıların bunun için bir uygulama indirdikten sonra, ek bir eklenti yüklemeleri isteniyor ve bu sayede kötü amaçlı yazılımın akıllı telefona girmesine izin verilmiş oluyor.

Bankacılık truva virüsü Anatsa, bir keylogger aracılığıyla kullanıcının tuş vuruşlarını kaydediyor. Bu da dolandırıcılara online bankacılık için giriş verileri gibi hassas bilgilerin kolayca ele geçirilmesini sağlıyor ve daha sonra kurbanlarının banka hesaplarını boşaltılabiliyor.

TEHLİKELİ RAPOR EDİN

Tüketici Girişimi, akıllı telefonunuza bir truva virüsü yüklediğinizden şüpheleniyorsanız, "kötü amaçlı yazılımı derhal kaldırmalı ve uygulama mağazasına bildirmelisiniz" uyarısında bulunuyor. Mağazaların, şikayetler biriktiğinde bu tür uygulamaları silebileceği düşünülüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT