Brüksel, Biden dönemine hazırlanıyor: ABD ile ilişkiler nasıl geliştirilecek?

Brüksel, Biden dönemine hazırlanıyor: ABD ile ilişkiler nasıl geliştirilecek?

Avrupa Birliği (AB) yönetimi, Joe Biden’ın yeni ABD Başkanı seçilmesinden sonra okyanusun iki yakası arasındaki ilişkilerin nasıl geliştirileceğini ele almak üzere üye ülkelerle görüş alışverişlerine başladı.

Üst düzey bir AB yetkilisinin verdiği bilgiye göre, AB üyesi ülkelerin Brüksel’deki büyükelçileri, bugün AB-ABD ilişkileri hakkında liderlerin 10-11 Aralık’taki zirve toplantısına hazırlık kapsamında görüşme yapıyor. 

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de gelecek hafta, AB ülkelerinin liderleriyle istişarelerde bulunacak. Liderler, aralıktaki zirvede ABD ile ilişkilerin nasıl geliştirileceği konusunu görüşecek. Michel, Joe Biden’ı 2021’in ilk yarısında biri video konferans yöntemiyle olmak üzere iki toplantıya davet etti.

Toplantılardan ilkinin ocakta Biden’ın başkanlık koltuğuna oturmasından kısa süre sonra yapılması bekleniyor. Biden’ın Brüksel ziyaretinin ise bahar aylarında düzenlenmesi amaçlanıyor.

YENİ BİR FIRSAT MI? 

AB yönetiminin ABD ile ilişkilerde üzerinde durduğu 5 ana başlık bulunuyor. Bunlar “Covid-19 salgınıyla mücadele, ekonomik toparlanmayı hızlandırma, iklim değişikliği, çok taraflılık ve ortak değerlerin korunması, barış ve güvenliğin desteklenmesi” olarak sıralanıyor.

AB yönetim katmanlarındaki genel eğilim, Donald Trump’ın 4 yıllık başkanlık döneminde AB-ABD ilişkilerinin özellikle ticaret, güvenlik ve iklim değişikliğiyle mücadele alanlarında gerilediği yönünde. Joe Biden döneminin bunları düzeltmek için yeni bir fırsat olacağı düşünülüyor.

+49 – BRÜKSEL

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT