Bremen Eyaleti, benzersiz bir kürtaj yasası getirmeye hazırlanıyor!

Bremen Eyaleti, benzersiz bir kürtaj yasası getirmeye hazırlanıyor!

Bremen'de kürtaj yasal olduğu halde randevu bulmak zorlu bir süreç haline gelebiliyor. Bremen yönetimi, kürtaj talep eden kadınların randevu tarihlerine daha kolay erişebilmeleri için bir yasal düzenleme getirmeyi planlıyor.

Almanya'da bulunan 'gebelik uyuşmazlığı yasası' gebeliğin sonlandırılması için belirli koşullar öngörmekte ve bu koşulların yerine getirilmesi halinde kürtaja izin vermektedir. Gebeliğin sonlandırılması, ancak hamileliğin ilk 12 haftasında yapılabilir ve sonrasında sadece belirli koşullar altında mümkündür.

Yasanın diğer hükümleri arasında, gebelik öncesi danışmanlık, danışmanlık merkezlerinin kurulması ve gebelik sonlandırma işleminin yapılacağı sağlık tesisleri bulunmaktadır. Bu yasa ayrıca, gebeliği sonlandırmak isteyen kadınlara psikolojik ve sosyal yardım sağlamak üzere birçok kurum ve organizasyonun faaliyet göstermesine olanak tanımaktadır.

Bremen'de 2021 yılında yaklaşık 2 bin 200 kürtaj gerçekleşti. Ancak devlet hastanelerinde bulunan personel eksikliği ve bazı doktorların kürtaj konusunda isteksizliği kadınların zor bir durumda kalmasına neden oluyor.

Bremen Hükümeti, kürtaj talebinde bulunan kadınlara, istedikleri bir tarihte randevu alabilecekleri garantisini veren bir yasal düzenleme öngörüyor. Bu düzenlemeyle kürtaj taleplerine daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde yanıt verilecek.

Kürtaj randevularının daha da kolaylaştırılması amacıyla sağlık merkezleri ve doktorların bir veri tabanı oluşturması planlanıyor. Bu veri tabanı, kürtaj yasası uyarınca hizmet veren tüm sağlık merkezlerinin, randevu tarihlerini ve müsaitlik durumunu gösteren bir liste sunmasını sağlayacak.

Bremen'in bu düzenlemeyle tüm ülkeye örnek oluşturacağı düşünülüyor.

Artı49

HABERE YORUM KAT