Borrell: "Almanya, Leopard tanklarının gönderimini engellemiyor"

Borrell: "Almanya, Leopard tanklarının gönderimini engellemiyor"

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Almanya'nın, AB üyesi bir ülkenin istemesi halinde Alman menşeli Leopard tanklarının Ukrayna'ya gönderilmesini engellemeyeceğini söyledi.

Borrell, AB dışişleri bakanları toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Rusya'nın "barbarca ve sistemik" saldırılarına devam ederek Ukrayna'daki kentleri, sivilleri hedef almayı ve sivil altyapıya zarar vermeyi sürdürdüğünü belirten Borrell, "Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğiz. Ukrayna, bu savaşı kazanmak zorunda." dedi.

Borrell, bir gazetecinin Ukrayna'ya ağır tank gönderilmesi konusunda bakanlar arasında geçen tartışmalarla ilgili sorusu üzerine, "Bugün bir dizi görüş dile getirildi. Ağır tanklar önemli olmakla birlikte, Ramstein konferansından Ukrayna'ya askeri desteği artırmayı amaçlayan taahhütlerin miktarına da bakmanız gerektiği gerçeğini vurgulamak istiyorum." dedi.

AB Yüksek Temsilcisi, "Almanya, bu tanklara sahip olan bazı AB üye devletlerinin göndermek istemesi halinde, buna engel olmayacak gibi görünüyor." ifadesini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock'un "Polonya'nın Ukrayna'ya Alman menşeli Leopard tankı sevk etmek istemesi halinde buna karşı çıkmayacakları" yönündeki açıklamasına atıfta bulunan Borrell, "Yani Almanya, Leopard tanklarının gönderimini engellemiyor." dedi.

Fotoğraf: Clemens van Lay - Unsplash

 

 

HABERE YORUM KAT