• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Berlin 10 °C
 • Frankfurt 8 °C
 • Paris 10 °C
 • Ankara 2 °C
 • İstanbul 6 °C
 • İzmir 11 °C
 • Stockholm 6 °C

BMGK'ya sunulan Filistin karar tasarısı

BMGK'ya sunulan Filistin karar tasarısı
RAMALLAH (AA) - Filistin'de Fetih Hareketi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Nebil Şaas, ABD'nin İsrail'i korumasının "siyasi sürecin yok olmasına"...

RAMALLAH (AA) - Filistin'de Fetih Hareketi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Nebil Şaas, ABD'nin İsrail'i korumasının "siyasi sürecin yok olmasına" yol açtığını söyledi.

Şaas, AA muhabirine yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sunulan Filistin karar tasarısı, Avrupa ülkelerinin Filistin Devleti'ni tanıması ile Hamas ve Fetih arasındaki milli mutabakata ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Filistin yönetiminin, 18 Aralık'ta BMGK'ya sunulan Filistin karar tasarısının oylamasının ertelenmesini kabul etmeyeceğini belirten Şaas, "1967'de işgal edilen Filistin topraklarının tamamında kurulacak Filistin Devleti'nin başkentinin Doğu Kudüs olduğu düzenlemesinin yapılmasının ardından, birkaç gün içinde karar tasarısı oylamaya sunulacak" dedi.

Tasarı üzerinde yapılan düzenlemeleri ABD'nin kabul etmeyeceğini öngördüğünü dile getiren Şaas, "ABD, oylamanın İsrail'deki genel seçimin ardından yapılmasını istiyor" diye konuştu.

Bunun Filistin halkının lehine olmadığını vurgulayan Şaas, şunları kaydetti:

"Bu konudaki herhangi bir ertelemeyi, İsrail daha fazla Yahudi yerleşim yeri, Yahudileştirme ve yıkım için kullanır. Erteleme olması halinde karar tasarısının oylamasını beklediğimiz için uluslararası kurumlara başvuru yapılması mümkün olmayacaktır. ABD 20 yıldır siyasi süreci gözetmeyi küçümsedi. İsrail'i koruması siyasi sürecin helakine yol açtı. Ancak ABD aynı yolda devam etmek istiyor. ABD'nin izlediği yol, İsrail'in Yahudi yerleşim yeri inşasına, kutsallara yönelik ihlallere, her 2 yılda bir savaş açılarak, Gazze'nin tahribine devam edilmesine çıkıyor."

Şaas, Filistin'in daha fazla ülke tarafından tanınmayı ve böylelikle Filistin'in "topraklarının tartışmalı değil, işgal altına" olduğunu güçlendiren, bir plan üzerinde ilerlediğini kaydetti.

Planın aynı zamanda BMGK'ya "İsrail'le müzakerelerde yeni bir formül geliştirilmesi için" gidilmesini, müzakere imkanı olması halinde, ABD'ye gözetim için başvurulmamasını kapsadığını aktaran Şaas, BMGK'nın üzerinde görüştüğü formülün Filistin karar tasarısında yer alan formül olduğunu dile getirdi.

Şaas, planın üçüncü bölümünün, İsrail'den hesap sorulması, boykot edilmesi ve yalnızlaştırılmasını kapsadığını belirterek, İsrail işgalinin sonlandırılması ve geçici değil kesin anlaşmayla sonuçlanacak, "barış konferansı"na gidilmesi için bu ülkeye baskıyı sürdüreceklerini söyledi.

Ürdün, Arap ülkelerinin koordinasyonunda hazırlanan ve 2017 sonuna kadar Filistin topraklarındaki İsrail işgalinin sona erdirilmesini öngören "Filistin karar tasarısını" 18 Aralık'ta, BM Güvenlik Konseyi'ne sunmuştu.

- Avrupa ülkelerinin Filistin'i tanıması

Avrupa parlamentolarının Filistin'i tanımalarının, destek ve tavsiye niteliğinde olduğunu ifade eden Şaas, "Biz devletimizin, hükümetler tarafından resmi olarak tanınması anlamına gelen ikinci adımın atılmasını istiyoruz" dedi.

Bazı Avrupa ülkelerinin yakında Filistin'i resmen tanıyacağını belirten Şaas, Fransa’nın BMGK'da Filistin hakkında verilecek kararı beklediğini aktararak, şöyle devam etti:

"İtalya parlamentosu Filistin'in tanınması için ocak ayında oylamaya gidecek. Finlandiya sosyalist partinin seçimlerden galip çıkması halinde Filistin'i tanımayı vadetti. Bunların ardından, Belçika, Danimarka ve Slovenya gelecek"

- Hamas-Fetih uzlaşısı ve Dahlan

Hamas'ın Fetih Hareketi'ni bölmeye çalıştığını iddia eden Şaas, Gazze'de Hamas'ın onayı olmadan hiçbir şey yapılamadığını savunarak, Hamas'ın eski Devlet Başkanı Yasir Arafat'ı anma törenlerini durdurduğunu ancak Filistin'in, Gazze'deki güvenlik biriminin eski yöneticisi Muhammed Dahlan taraftarlarının toplanmalarına ve anma töreni yapmalarına izin verdiğini ifade etti.

Hamas'ın "rakip gördüklerine baskı uygulayan bir siyasi parti gibi hareket ettiğini" ileri süren Şaas, "Biz en kısa sürede ulusal birliğin sağlanmasını istiyoruz. Bölünmeyi belirginleştirmek, ulusal birliği, İsrail'le mücadele ve ABD'nin baskılarına karşı direnişi zorlaştırıyor" diye konuştu.

Şaas, Fetih'in 1983'te Beyrut'tan çıktığında ayrılıklarla ve bölünmeyle karşı karşıya geldiğini, bunların ardından güçlü bir hareket olduğunu ispat ettiğini dile getirdi. "Dahlan Fetih Hareketi'ni bölmeye çalışıyor ancak başarısızlıkla sonuçlanacak" diyen Şaas, bunun Fetih Hareketi'nin 7. Genel Kongresi'ne etkisi olmayacağını, Kongre'nin ilgili mercilerin belirleyeceği tarihte gerçekleştirileceğini söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Dahlan'a destek olduğuna dair basında yer alan iddialara yönelik değerlendirmede bulunan Şaas, "Diğer Arap ülkelerinin içişlerine karışmadığımız gibi kimsenin de bizim içişlerimize karışmamasını temenni ediyoruz. Arap ülkelerinin olumlu rol oynamasını umut ediyoruz" diye konuştu.

Fetih Hareketi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Nebil Şaas, Hamas'ı uzlaşı doğrultusunda ilerlemeye çağırarak, uzlaşının gecikmesinin, Gazze'nin yeniden imarını ve sınır kapılarının açılmasını geciktireceğini vurguladı.

Filistin'de Hamas ve Fetih hareketleri, 7 yıl aradan sonra 23 Nisan 2014'te milli mutabakat anlaşması imzalanmış ancak bunun ardından 2 Haziran'da kurulan ulusal uzlaşı hükümeti, Gazze Şeridi'ndeki görevlerini teslim almamıştı.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05