Birinin sizden hoşlanmasını istiyorsanız ondan “iyilik” isteyin

Birinin sizden hoşlanmasını istiyorsanız ondan “iyilik” isteyin

Yapılan bir araştırmaya göre birisine iyilik yapmak o kişiyi daha çok sevme eğilimine yol açıyor. Psikolojide bu “Ben Franklin” etkisi olarak adlandırılıyor.

Psikolojide "Ben Franklin etkisi" olarak bilinen olgu, insanların başkalarına iyilik yaptıktan sonra onlara daha çok hoşlanma eğiliminde olmalarını açıklıyor.

İNSANLAR HİSLERİYLE DAVRANIŞLARI ARASINDA TUTUM ARIYOR

Amerika Birleşik Devletleri'nin kurucularından olarak kabul gören yazar, mucit ve filozof Benjamin Franklin'in yaşamından örneklerle desteklenen bu olayın kökeni bilişsel uyumsuzluk teorisine dayanıyor.

Modern araştırmalar, birisinin talebinde bulunması ve bu talebe olumlu yanıt alması durumunda oluşan bu etkinin, sosyal ilişkilerde önemli bir rol oynadığını gösteriyor. İnsanların düşünceleri, tutumları ve eylemleri arasındaki uyumsuzluğu çözmek için hoşlanmadıkları birine yardım etmeye daha fazla istekli olduğunu gösteriyor.

TARİHİ FRANKLİN’E DAYANIYOR

Psikolojik olay, Benjamin Franklin'in yaşam öyküsünden gelen bir hikâyeye dayanıyor.

Franklin, 18. yüzyılda Pensilvanya Meclisi'nde görev yaparken rakip bir yasa koyucunun düşmanlığıyla nasıl başa çıktığını şöyle açıklıyor:

“Kütüphanesinde çok az bulunan ve merak uyandıran bir kitabın bulunduğunu duyunca ona bir not yazdım. Bu kitabı ne kadar çok incelemek istediğimden bahsettim ve birkaç günlüğüne ödünç istedim. Hemen gönderdi ve ben de yaklaşık bir hafta sonra başka bir notla geri gönderdim. Meclis'te bir sonraki karşılaştığımızda benimle daha önce hiç yapmadığı şekilde büyük bir nezaketle konuştu ve o her fırsatta bana iyilik yapmaya hazır olduğunu gösterdi. Böylece çok iyi arkadaş olduk ve dostluğumuz onun ölümüne kadar devam etti.”

HABERE YORUM KAT