Birileri hedef mi şaşırtıyor? Zanlı suçlamaları reddetti

Birileri hedef mi şaşırtıyor? Zanlı suçlamaları reddetti

NSU 2.0 imzalı ırkçı tehdit mektuplarıyla ilgili suçlanan eski Alman polis memuru suçlamaları reddetti ve “Birileri kasıtlı olarak hedef şaşırtıyor“ dedi.

Federal Almanya’da siyasetçilere, gazetecilere, sanatçılara ve hukukçulara yönelik NSU 2.0 imzalı ırkçı tehdit mektuplarıyla ilgili geçici olarak eşiyle birlikte gözaltına alınan 63 yaşındaki  eski Alman polis memuru suçlamalara karşı  çıktı. Alman Basın Ajansı DPA’nın haberine göre, konuyu Frankfurt Savcılığı da doğruladı. Süddeutscher Zeitung, NDR ve WDR’e açıklamalarda bulunan zanlı, tehdit mektupları ve e-postalarla hiçbir ilgisinin olmadığını, tüm bunların arkasında kimin bulunduğunu bilmediğini söyledi. Eski polis memuru “Görünüşe göre birisi hedef şaşırtmak istiyor” dedi. 

İMZALI, ADRESLİ TEHDİT MEKTUBU?

“Landshuter Zeitung” gazetesine konuşan 63 yaşındaki şüpheli, tehdit mektuplarının altında adın, adresin ve “neredeyse her şeyin” yer aldığını, bunun da tutuklanmasına yol açtığını bildirerek  “Mektupta son derece kaba ve kötü ifadeler yer alıyor. Örneğin yakma ya da gaz odasında öldürme gibi ifadeler var. Bu benim tarzım değil. Bana karşı kampanya yürütülüyor” dedi. 

Geçmişte aşırı sağcı suçlara adı karışmış ve  Bavyera Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapmış olan eski polis memuru hakkında halkı kışkırtmaktan dolayı açılan soruşturma 2018 yılında durdurulmuştu. Eski polis memuru, 2015 yılında CSU’lu siyasetçi Rudolf Schnur’un internet blogunda birkaç yorumda bulunmuş ve ortalık karışmıştı. 

İSTİHBARAT DEVREDE

Öte yandan Bavyera  İçişleri Bakanlığı, Bavyera Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın da devreye girdiğini bildirdi. Bakanlık sözcüsü, İçişleri Bakanı Joachim Herrmann’ın Hessen makamlarını desteklemeye hazır olduğunu bildirdi. Bakan Herrmann, zanlı eski polis memuru hakkında disiplin soruşturması başlatıldığını duyurdu. Herrmann şüphelerin doğrulanması durumunda bu eski polis memuruna emekli maaşının iptal edilmesi dahil sert yaptırımlar uygulanabileceğini de belirtti. 

Tam 16 yıl önce emekli olan polis memurunun ve karısının Hessen polis teşkilatındaki bilgisayarlardan tehdit edilen kişisel verilerin alınmasıyla bağlantısı olduğuna dair bir kanıt ise yok.

Hessen Eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth’un “NSU 2.0” imzalı 69 ırkçı tehdit mektubu bulunduğunu açıklamasının üzerinden bir hafta bile geçmeden, Birlik’90/Yeşiller Partili Başkan Belit Onay ve ailesine yönelik ırkçı tehdit e-postası ortaya çıkmıştı. Onay’ın yanı sıra  NSU 2.0 imzalı ırkçı tehdit mektuplar federal milletvekili Filiz Polat’a ve meclis grubu arkadaşları Anton Hofreiter ile Renate Künast’a da gönderilmişti. Tehdit mektubu gönderilenler arasında Hessen Eyalet İçişleri Bakanı Peter Beuth, Sol Parti Hessen Eyalet Meclisi Grup Başkanı Janine Wissler, Sol Parti milletvekili Martina Renner, NSU davasındaki müdahil avukatlardan Seda Başay Yıldız ve Türk kökenli kabare sanatçısı İdil Baydar da bulunuyor. 

+49 – LANDSHUT

FOTO: Boris Roessler /dpa

HABERE YORUM KAT