Bira markası Carlsberg'de büyük kayıp

Bira markası Carlsberg'de büyük kayıp

Rusya'daki bira üretiminden çekilmesi Danimarkalı grup Carlsberg'in milyarlarca dolar zarar etmesine yol açtı.

Kremlin lideri Vladimir Putin'in bir kararnamesiyle Rusya'daki bira üretiminden çekilmesi ve ardından buradaki faaliyetlerini kaybetmesi, Danimarkalı grup Carlsberg'in milyarlarca dolar zarar etmesine yol açtı. Yıllık rapora göre 2023 yılında ciro bir önceki yıla göre 70,3 milyar Krondan 73,6 milyar Krona (9,9 milyar Euro) yükseldi. Ancak, Rusya bölümünün kapatılması bilançoda bir delik açarak 40,8 milyar Kron (5,5 milyar Euro) zararla sonuçlandı. Şirket yüksek miktarda zarar yazdı.

Carlsberg dünyanın en büyük bira gruplarından biri. Şirket Mart 2022'de, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden kısa bir süre sonra, Rusya'dan tamamen çekilmeyi ve oradaki Baltika bira fabrikasını satmayı planladığını duyurmuştu. Carlsberg 2023 yazında bir alıcı bulduğunu açıkladı. Ancak kısa bir süre sonra Putin, Danimarkalıların bilgisi ya da rızası olmadan bira fabrikalarını kamulaştıran bir kararname imzaladı. Baltika Rusya'nın en büyük bira üreticisi olarak kabul ediliyor.

Carlsberg'in satışları 2023 yılında Avrupa'nın çeşitli bölgelerinde düşerken, Asya'da yaklaşık yüzde 4 oranında arttı. Genel olarak, Grup yüzde 4,7'lik bir satış büyümesi kaydetti. Şirket uzun vadede yıllık satış büyümesinin yüzde 4 ila 6 arasında olmasını bekliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT