Bir yıkımın artçı depremi: Sarkozy’ye Libya soruşturmasında “suç örgütü kurma” suçlaması

Bir yıkımın artçı depremi: Sarkozy’ye Libya soruşturmasında “suç örgütü kurma” suçlaması

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, hakkındaki “Libya’dan yasadışı finansman sağladığı” iddiasıyla açılan soruşturmada Mali Savcılık tarafından “suç örgütü kurmakla” da suçlanacak.

Fransa Ulusal Mali Savcılığından yapılan açıklamada, yolsuzluk, 13 yıl önceki seçim kampanyasına yasadışı finansman sağlama ve kamu fonlarının zimmete geçirilmesini saklamakla suçlanan Sarkozy’e suç örgütü oluşturma suçlaması da yöneltileceği belirtildi.

İDDİALAR AĞIR

Sarkozy’nin, “2007’de cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını yürütmek için o zamanki Libya lideri Muammer Kaddafi’den yasadışı maddi destek aldığı ve kampanyayı bu destekle yürüttüğü” iddia ediliyor. 

Devrik Libya lideri Kaddafi, 2011’de öldürülmeden kısa süre önce verdiği bir röportajda, “Sarkozy İçişleri Bakanı iken (2007) bana geldi ve para istedi. Ben de verdim. Sayemde seçimi kazandı” ifadelerini kullanmıştı. 

2019’da iş insanı Ziad Takieddine de 2006 sonlarında Libya’dan Sarkozy’ye 5 milyon avro getirdiğini öne sürmüştü.

İFADE VERMİŞTİ

İddialar üzerine 2013’te ön soruşturma açılmıştı. 5 yıl süren ön soruşturma sonrası Sarkozy, 21 Mart 2018’de Paris’te gözaltına alınmış, yaklaşık 30 saat süren gözaltı sürecinin ardından hakkında “cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına yasadışı finansman sağladığı, yolsuzluk yaptığı ve Libya kamu fonlarını gizlediği” iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Sarkozy, 10 gün önce yolsuzlukla mücadele yargıçlarına ifade vermişti.

+49 – PARİS

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT