Bir lezzet daha AB’den coğrafi işaret tescili aldı

Bir lezzet daha AB’den coğrafi işaret tescili aldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Ezine peynirinin Avrupa Birliği'nden (AB) coğrafi işaret tescili aldığını bildirdi. Böylece AB'den coğrafi işaret tescili alan ürün sayısı 18'e yükseldi.

Türkiye’den bir ürün daha AB’den coğrafi işaret tescil aldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Ezine peynirinin Avrupa Birliği’nden (AB) coğrafi işaret tescili alan 18’inci ürün olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu X sosyal medya hesabından Türkiye’nin AB’den coğrafi işaret tescili alan ürünlerine ilişkin paylaşımda bulundu.

Ezine peynirinin Türkiye’nin AB’den coğrafi işaret tescili alan 18’inci ürünü olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu “AB’den tescilli ilk Türk peynirimiz. Ülkemize hayırlı olsun. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Çok yakında başka ürünlerimizin müjdesini vereceğiz” dedi.

COĞRAFİ TESCİL ALAN ÜRÜNLER

AB’de 45 coğrafi işaret ve 5 geleneksel ürün adıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu bugüne kadar tescil alan ürünleri de şöyle sıraladı:

1- Gaziantep baklavası

2- Aydın inciri

3- Malatya kayısısı

4- Aydın kestanesi

5- Milas zeytinyağı

6- Bayramiç beyazı

7- Taşköprü sarımsağı

8- Giresun tombul fındığı

9- Antakya künefesi

10- Suruç narı

11- Çağlayancerit cevizi

12- Gemlik zeytini

13- Edremit zeytinyağı

14- Milas yağlı zeytini

15- Ayaş domatesi

16- Maraş tarhanası

17- Edremit Körfezi yeşil çizik zeytini

18- Ezine peyniri

HABERE YORUM KAT