Bir günde ne kadar meyve tüketilmeli?

Bir günde ne kadar meyve tüketilmeli?

Sağlıklı ve dengeli bir yaşam için vücudumuz günlük belirli bir miktar meyve alımına ihtiyaç duyar. Peki günlük alınması gereken meyve miktarı neye denk geliyor?

Meyve, sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Meyve içeriği yüksek diyetlerle ve bağışıklık sistemi ile ilişkilendirilir.

Bununla birlikte, bazı insanlar meyvenin şeker içeriğinden endişe duymakta ve çok fazla yemenin zararlı olabileceğinden endişe duyuyor. Peki sağlıklı olmak için her gün kaç porsiyon meyve yemelisiniz?

GÜNLÜK ALINMASI GEREKEN MEYVE MİKTARI

Meyvenin besin bileşimi farklı türler arasında büyük farklılıklar gösterir, ancak tüm çeşitler önemli besinler içerir. Meyveler vitamin ve mineral bakımından yüksek olma eğilimindedir. Bunlar arasında birçok insanın yeterince almadığı C vitamini, potasyum ve fosfor bulunur.

Meyveler ayrıca sağlık açısından birçok faydası olan lif bakımından da zengindir. Lif tüketmek kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir, tokluk hissini artırabilir ve zaman içinde kilo kaybına katkıda bulunabilir.

Dahası, meyveler hücrelere zarar verebilecek serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Antioksidanlar bakımından zengin bir diyetle beslenmek yaşlanmayı yavaşlatmaya ve hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur.

Günlük lif/posa gereksinimini karşılamak ve kronik hastalık riskini azaltmak için Dünya Sağlık Örgütü (WHO), günde en az 400g ve bu da yaklaşık 5 porsiyona karşılık geliyor, sebze-meyve tüketimini öneriyor.

Meyve yemek, daha az kalori tüketmenize ve zaman içinde kilo vermenize yardımcı olabilir. Ancak meyve suyu içmek tam tersi bir etki yaratabilir.

Mevcut beslenme kılavuzları, diyabetli kişilerin günde 2-4 porsiyon meyve tüketmesini öneriyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT