BioNTech’in Türk CEO’su: “Aşı önümüzdeki ay başlayabilir, ama 2021’de rahatlayabiliriz”

BioNTech’in Türk CEO’su: “Aşı önümüzdeki ay başlayabilir, ama 2021’de rahatlayabiliriz”

Koronavirüs aşısını bulan BioNTech firmasının Türk CEO’su Profesör Dr. Uğur Şahin, aşının tedarikine en erken aralık ayında başlanabileceğini, rahatlamanın ise ancak 2021’in ortalarına doğru mümkün olabileceğini söyledi.

Koronavirüs aşısını bulan ve ilk test iznini alan BioNTech firmasının CEO’su Türk profesör Uğur Şahin, Covid-19 hastalığının seyri ve devam eden aşı çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Dünya genelinde gerekli izinleri veren kurumlarla yakın diyalog içinde bulunduğunu belirten Uğur Şahin, “Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile görüşmelerimiz sürüyor. Bunun yanı sıra Kanadalı, İngiliz, Çinli ve Japon yetkililerle de iletişim halindeyiz. Ön ya da koşullu onay, ABD’den veya Avrupa’dan gelebilir” dedi.

“BU KIŞ ÇOK ZOR GEÇECEK”

Aşı tedarikine başlamalarının en iyi ihtimalle aralık ayı ortalarını bulacağını ifade eden Şahin, “Bu, aralık ayında işlerin bir anda değişeceği anlamına gelmiyor. Bu kış bizim için çok zor geçecek. Durum iyiye gitmeden önce olabilecek en kötü halini alacak” diyerek uyarıda bulundu.

“2021’DE RAHATLAYABİLİRİZ”

Rahatlamanın önümüzdeki yılın ortalarında mümkün olabileceğini söyleyen Şahin, “Önümüzdeki mart veya nisan ayında rahatlamaya başlayacağız. 2021’in ortalarına doğru durumu daha iyi kontrol altına alabiliriz” dedi.

Şahin, temas halinde oldukları yetkililerin karar verme süreçlerine bağlı olarak, aralık ayında insanların aşı olmaya başlayabileceklerini umduğunu söyledi.

+49 – BERLİN

FOTO: İHA

HABERE YORUM KAT