BioNTech: Veriler olumlu olursa Covid-19 aşısı için onay başvurusu yapılacak

BioNTech: Veriler olumlu olursa Covid-19 aşısı için onay başvurusu yapılacak

Merkezi Almanya'nın Mainz kentinde bulunan BiNTech'in Pfizer ile birlikte koronavirüse karşı geliştirdiği aşıyla ilgili son veriler inceleniyor. Analizlerin olumlu sonuç vermesi halinde ekim ayında onay başvurusu yapabileceği açıklandı.

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in yeni tip koronavirüse karşı geliştirmekte olduğu potansiyel aşı araştırmalarının başarılı olması halinde ekimde onay için başvurulacağı yolundaki haberler doğrulandı.

BioNTech tarafından yapılan açıklamada, aşıya yönelik ABD ve Almanya'daki laboratuvarlarda gerçekleştirilen denemelerinden gelen verilerin analiz sürecinin devam ettiği belirtildi.

BNT162b1 adlı “aşı adayının” 11 bin katılımcıya uygulandığı bildirilen açıklamada, katılımcıların yüzde 20'sinde hafif ve orta ateşle karşılaşıldığı aktarıldı. Açıklamada, şirketlerin, aşıya yönelik klinik denemelerin başarılı olması halinde en erken ekimde ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) gibi kurumların onayına başvuracağı belirtilerek, onayın gelmesinin ardından 2020 sonuna kadar küresel olarak 100 milyon adet aşı üretileceği aktarıldı.

BioNTech açıklamasında, şirketlerin, 2021 yılı sonuna kadar yaklaşık 1,3 milyar doz aşıyı daha üretmeyi planlandığı da belirtildi.

BioNTech ve Pfizer temmuzda yaptıkları açıklamada, Covid-19 aşısının ekim ayında hazır olabileceğini ifade etmişlerdi.

AŞI PROJELERİ 

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Covid-19'a karşı 169 aşı projesi bulunuyor. Bunların 8'i düzenleyici onayı için son aşamada (“Phase 3”) yer alırken, 30’u da “klinik deney” aşamasında bulunuyor. 

Çin'de ortaya çıkan Covid-19, 200'den fazla ülke ve bölgeye yayılarak salgına dönüştü. Dünya genelinde vaka sayısı 22 milyon 256 bini aşarken, 782 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT