Bill Gates bağlantısı: AstraZeneca denemeler sürerken aşı üretecek

Bill Gates bağlantısı: AstraZeneca denemeler sürerken aşı üretecek

İngiltere’nin Cambridge kentindeki ilaç firması AstraZeneca, Covid-19’a karşı geliştirilen potansiyel aşının üretimine başlayacaklarını bildirdi. Şirketin Bill Gates ile de anlaşması var.

İngiliz yayın kurumu BBC’ye değerlendirmelerde bulunan AstraZeneca üst düzey yöneticilerinden Pascal Soriot, potansiyel aşının denemelerinin devam etmesine rağmen üretime başlanacağını belirtti.

 

Soriot, aşı üretiminde mümkün olduğunca hızlı olunması gerektiğinin altını çizerek, “Şu anda aşının üretimine başlıyoruz. Sonuçlar geldiğinde aşıların hazır olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Pascal Soriot, ilaç şirketinin yeni tip koronavirüse karşı 2 milyar doz aşıyı üretebileceğini söyledi. Aşının denemelerinin başarısız olması olasılığına da değinen Soriot, “Bu (üretim) kararımız, tabii ki aşının başarısız olması durumunda finansal riskler barındırıyor. Başarısız olunursa, ürettiğimiz bütün aşılar boşa gidecek” şeklinde konuştu. Soriot ayrıca şirketin Covid-19 aşısının üretiminde herhangi bir kâr amacı gütmeyeceğini söyledi.

BİLL GATES FAKTÖRÜ

Oxford Üniversitesi, nisan ayının sonunda yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirmeye çalıştığı aşının başarılı olması halinde üretim ve dağıtımı için ilaç devi AstraZeneca ile anlaşmaya varıldığını duyurmuştu. AstraZenec dünyanın en büyük aşı üreticilerinden olan Hindistan Serum Enstitüsü (SII) ile de aşı geliştirme faaliyetleri konusunda yakın zamanda bir anlaşma imzalamıştı.

Şirket ayrıca yakın zamanda Microsoft yönetiminden ayrılan Bill Gates ve eşi Melinda Gates tarafından desteklenen iki aşı kuruluşu ile (Epidemik İnovasyon Hazırlığı Koalisyonu ve Gavi Aşı Birliği) 750 milyon dolarlık anlaşmaya imza atmıştı.

+49 – LONDRA

FOTO: Obi Onyeador on Unsplash

HABERE YORUM KAT