Bilgisayarınızda kullanıyorsanız dikkat: Alman polisi WhatsApp mesajlarınızı okuyor

Bilgisayarınızda kullanıyorsanız dikkat: Alman polisi WhatsApp mesajlarınızı okuyor

Alman emniyet birimlerinin WhatsApp mesajlarını okuduğu ortaya çıktı. Alman kamu televizyon kuruluşları WDR ve BR, Federal Kriminal Dairesi‘nin (BKA) WhatsApp mesajlarına casus yazılım yüklemeden de erişebildiğini ileri sürdü.

WhatsApp’in bilgisayar için düşünülmüş uygulaması “WhatsApp Web” kullananların son birkaç yıldır şüpheli durumlarda izlendiği iddia edilen haberlere göre, polis şüphelilerin  WhatsApp üzerinden gönderdikleri yazılı ve sesli mesajlarıyla rehberine erişebiliyor. 

BKA’nın 2016 yılındaki Berlin Breitscheidplatz’daki Noel saldırısına ilişkin  soruşturmalar kapsamında radikal İslamcı terörist Anis Amri’nin bağlantılı olduğu Kafkasyalı İslamcı terörist Magomed Ali C.’nin takibi sırasında ilk kez bu yönteme başvurduğu bildirildi. Alman Basın Ajansı DPA’nın haberine göre BKA ağır suçlar çerçevesinde letişim araçları üzerinden takip yapıyor. BKA konuya ilişkin soruları ise “hassas konu” olduğu için yanıtlamadı.

Güvenlik birimleri ve Federal İçişleri Bakanlığı son yıllarda sık sık ağır suçların takibi için WhatsApp gibi iletişim kanallarını izlemelerinin serbest bırakılmasını teklif ediyorlardı. 

Bunun yasal çerçevesinin zaten oluşturulduğu belirtilirken, ceza yasasındaki ilgili maddede  2017 yazında yapılan reformdan bu yana, BKA ve federal polisin takip yürütmek için devletin casus program olan “Staatstrojaner” kullanılmasına izin verildiği kaydedildi. 

Terörle mücadele kapsamında benzer yetkilerin iç istihbarata yani Anayasayı Korunma Dairesi’ne de verilmesi isteniyor. Federal Anayasa Koruma Yasası’na ilişkin yeni yasa önerisi de söz konusu değişikliğin yapılmasını öngörüyor.

+49 – BERLİN

FOTO: İHA

HABERE YORUM KAT