Bilet ücretleri iadesini geciktirince: Lufthansa’ya “İade et!” baskısı

Bilet ücretleri iadesini geciktirince: Lufthansa’ya “İade et!” baskısı

Koronavirüs salgını nedeniyle uçak seferlerini iptal eden Lufthansa’nın bilet ücretlerinin iadesini geciktirmesi eleştirilere neden oldu. Tüketiciyi koruma birliği, mağduriyetin giderilmesi için hükümete çağrı yaptı.

Koronavirüs salgını nedeniyle yüzlerce uçak seferini iptal etmek zorunda kalan Alman havayolu şirketi Lufthansa’nın bilet ücretlerini iade etmekte gecikmesi eleştirilere yol açtı. DW Türkçe’ye göre, Almanya Tüketici Merkezleri Federal Birliği (vzbv) Başkanı Klaus Müller, Lufthansa’nın müşterilerine ücret iadelerini hızlandırması için Alman hükümetinin baskıyı artırmasını talep etti. Berlin Yeni Yazı İşleri Birliği’ne bağlı gazetelere konuşan Müller, Lufthansa’nın ağustos ayı sonuna kadar bütün bilet ücretlerini iade etmesi gerektiğini belirtti. Lufthansa ise haziran sonuna kadar iptal edilen seferlerin bilet ücretlerinin iadelerinin birkaç hafta daha süreceğini duyurdu.

“ZORLA YASA DIŞI KREDİ” 

Tüketici Merkezleri Federal Birliği Başkanı Müller ücreti iade edilmeyen biletleri şirketin korona krizi nedeniyle girdiği zor durumda müşterilerinden “zorla aldığı yasa dışı kredi” olarak nitelendirerek “Lufthansa’nın vatandaşların vergileri sayesinde milyarlarca avro yardım almasına rağmen bilet ücretlerini iade etmemesi, kabul edilebilecek bir durum değil. Avrupa Birliği uçuş yolcuları hakları yönetmeliği gereği bu ücretlerin yedi gün içerisinde geri ödenmesi gerekiyor” dedi.

Diğer yandan Alman hükümeti de Lufthansa’nın bilet iade işlemlerinin gecikmesini eleştirdi. Spiegel dergisine konuşan Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Ulrich Nussbaum “Lufthansa’nın devletten aldığı büyük yardımlara rağmen yasal sorumluluklarını yerine getirmemesi ve müşterilerine iadeleri zamanında yapmaması anlaşılır gibi değil” dedi.

LUFTHANSA HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILDI

Spiegel’in aktardığına göre, Lufthansa’da yaklaşık 4 milyon 480 bin iade talebinden 3 milyon 240 bininin, Eurowings’de ise iade için yapılan 378 bin başvurunun yarısının işleme alındığını Federal Havacılık Dairesi’ne bildirdi. Dergi, Federal Havacılık Dairesi’nin yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle Lufthansa hakkında işlem başlattığını yazdı.

Koronavirüs salgını nedeniyle mali sıkıntı yaşayan Alman havayolu şirketi Lufthansa, federal hükümetten yaklaşık 9 milyar avro maddi destek aldı. Mart ayında yayılan salgın nedeniyle uçak seferlerinin çoğunu iptal etmek zorunda kalan şirket, yolcu sayısında  2019’un aynı dönemine kıyasla yüzde 99 oranında gerileme kaydetti.

“İADE İŞLEMLERİ OTOMATİĞE BAĞLANDI”

Eleştiriler hakkında hafta başında bir açıklama yapan Lufthansa sözcüsü normal şartlar altında iade işlemlerinin şirket için bir istisna olduğunu, şu anda ise günde on binlerce işlemin yapılması gerektiğine dikkat çekti. Lufthansa’nın verdiği bilgilere göre, bu yıl içinde 2 milyar euro tutarında iade yapıldı. 

“İade işlemlerinin hızlandırılması için çalışma kapasitemizi arttırdık” diyen Lufthansa sözcüsü, bu şekilde her ay milyonlarca euro ödemenin yapılmasının mümkün olduğunu söyledi. Mart ayından haziran ortasına kadar olan iade başvurularının büyük ölçüde işleme alındığını belirten sözcü, “İadelerde 1 milyar avrodan daha az tutarın ise henüz geri ödenmediğini” kaydetti.

ŞİRKET TARİHİNİN EN BÜYÜK UÇUŞ PLANI DEĞİŞİKLİĞİ

Bu kadar fazla iade işlemi ile bugüne kadar karşı karşıya kalmadıkları için otomatik bir iade sistemleri olmadığını, işlemlerin bu nedenle ilk etapta manuel olarak yapıldığını belirten Lufthansa sözcüsü yeni bir sistemle otomatik işleme geçildiğini belirtti. Sözcü, “şirket tarihinde yapılan en büyük uçuş planı değişikliği” nedeniyle iadelerin geciktiğini de sözlerine ekledi.

Lufthansa müşterileri şirketin internet sayfası lufthansa.com üzerinden iade başvurusunda bulunabiliyor. Yolcular, Avrupa Birliği Yolcu hakları yönetmeliğinin sekizinci maddesine göre biletlerinin tam iade ücretlerini yedi gün içerisinde alma hakkına sahip. Bu yönetmelik koronavirüs salgını gibi olağanüstü durumları da kapsıyor.

+49 – BERLİN

FOTO:  Kevin Hackert on Unsplash

HABERE YORUM KAT