Biden'dan Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi verilmesine onay

Biden'dan Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi verilmesine onay

ABD Başkanı Joe Biden'ın, G7 üyesi müttefiklerine Ukraynalı pilotlara F-16 savaş uçağı eğitimi verme planını onaylayacağını söylediği bildirildi

Associated Press'e (AP) konuşan ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen yetkililer, Biden'ın Ukrayna'ya F-16 verilmesi konusunda G7 liderleriyle yaptığı konuşmanın detaylarını paylaştı.

Biden'ın Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi verilmesi planını destekleyeceğini söylediği belirtildi. Yetkililer, bu adımın ABD'nin Ukrayna'ya F-16 göndermesi için bir adım olduğunu ifade etti. Kararların ne zaman, kaç tane ve kim tarafından verileceğine ilişkin detayların gelecek aylarda eğitim devam ederken alınacağı belirtildi. Ayrıca yetkililer, eğitimin Avrupa'da verileceğini ve gelecek haftalarda başlayacağını bildirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda bu bilgiyi doğruladı ve ABD'nin uluslararası savaş uçağı koalisyonunu desteklemeye yönelik kararını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Daha önce İngiltere ve Hollanda, Ukrayna'ya savaş uçağı sağlamak için bir "uluslararası koalisyon" üzerinde anlaştıklarını duyurmuştu. İngiltere ve Almanya ise yakın gelecekte Kiev'e savaş uçağı teslim etmeyeceklerini ve Ukrayna'ya F-16 savaş uçağı teslimatına ilişkin nihai kararın ABD'ye ait olduğunu açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT