"Beyin yiyen amip" 10 yaşındaki çocuğu öldürdü

"Beyin yiyen amip" 10 yaşındaki çocuğu öldürdü

On yaşındaki Stefania V. ailesiyle birlikte gittiği bir tatilde kaptığı enfeksiyon sebebiyle hayatını kaybetti.

Haziran 2023'te ailesiyle birlikte Santa Marta Kolombiya tatiline giden 10 yaşındaki çocuk "beyin yiyen bir amiple " eve döndü.

RTL'de yer alan habere göre çocukta aniden kulak ağrısı, ateş ve kusma gelişti. Semptomlar dönüşte geçici olarak ortadan kayboldu ancak iki hafta sonra geri geldi. 10 yaşındaki çocuk bir hafta sonra hayatını kaybetti.

AİLE DERİN BİR ŞOK YAŞADI

Stefania'nın annesi Tatiana, kızının suda oynarken enfeksiyon kaptığından şüpheleniyor. Aile artık benzer akıbete karşı diğer kişileri de uyarmak istediğini söyledi. Yakın bir akraba yaptığı açıklamada "Başka çocuklar ve aileler bizim yaşadığımız şeyleri yaşamak zorunda kalmasın diye hikayemizi paylaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

BEYİN YİYEN AMİP NEDİR?

Uzmanlar, hastalığın bilimsel olarak Naegleria fowleri olarak bilinen "beyin yiyen amip"ten kaynaklandığına inanıyor. Bu amip öncelikle göllerde, göletlerde ve nehirlerde bulunuyor. Vücuda burun yoluyla giriyor ve primer amipli meningoensefalit (PAM) olarak bilinen meninkslerde ve beyin dokusunda hayatı tehdit eden bir iltihaplanmayı tetikliyor. İnsanlarda hastalık vakaların yüzde 90'ı ölümle sonuçlanıyor.

Uzmanlara göre dünya çapında bilinen 250 civarında PAM vakası var. Ancak çok sayıda bildirilmemiş vakadan şüpheleniliyor. ABD'de 1962 ile 2018 yılları arasında 145 vakadan sadece 4 kişi enfeksiyondan kurtuldu. İngiliz gazetesi The Guardian'a göre, beyin yiyen amiplerin ABD'de yayılmasında iklim değişikliği rol oynuyor.

ARTI49
Fotoğraf:Unsplash

HABERE YORUM KAT