Berlin'in göbeğinde evsizler için 3 metrekarelik 6 kutu gibi ev

Berlin'in göbeğinde evsizler için 3 metrekarelik 6 kutu gibi ev

Berlin Neokölln'de her biri yaklaşık 3 metrekare olan 6 küçük kulübe evsizler için bir yer olarak kullanılıyor. Boyutuyla tartışma konusu olan "kutu" gibi evlerde, ısıtma ya da banyo da bulunmuyor.

Altı beyaz kulübe, Berlin Neukölln'deki Hertzbergstraße 9 adresindeki arazinin genişliği boyunca sıralanıyor. Bölgenin mali durumu nedeniyle, burada uzun süredir planlanan kreş, öngörülebilir bir gelecekte inşa edilemeyecek. Bu nedenle bölge yönetimi şimdilik bu alanı evsizler için bir yer olarak kullanıyor.

Sosyal hizmet uzmanı Marcus Blöhm, daha önce çadırlarda ya da bir mağazanın önünde uyuyan insanların, her biri yaklaşık üç metrekare olan altı küçük kulübeye taşınabileceğini, ancak bunların çok daha küçük göründüğünü söyledi. "Yaşam kutuları", sosyal medyada bir tartışma başlatsa da geçici bir ev olarak hizmet vermesiyle ve en azından asgari bir mahremiyet sunmasıyla ön plana çıkıyor. Ayrıca evsiz insanları hava koşullarından, şiddetten ve hırsızlıktan koruyor. Her yaşayan kişiye kendi küçük evi için bir anahtar veriliyor.

DOKTORA GÖTÜRÜYOR

Sosyal hizmet uzmanı Blöhm, burada insanlarla ilgileniyor ve bazen onları doktora götürüyor. Verdiği yoğun destek sayesinde insanların topluma yeniden uyum sağlamalarına yardımcı olmayı umuyor.

Sosyal hizmet uzmanı teklifin "düşük eşikli" olduğunu vurguluyor. Ancak sakinlerin imzaladığı bir "kullanıcı sözleşmesi" var.

Kurallar şöyle:

- Uyuşturucu doğrudan yasak değil, "ancak açık tüketime izin verilmiyor".

- Köpeklere izin veriliyor.

- Sözleşme üç ay sürüyor ve durumu değiştirme isteği fark edilirse uzatılabiliyor.

TEMEL İHTİYAÇLAR VAR ANCAK ISITMA YA DA BANYO YOK...

Kutular, Union Sozialer Einrichtungen (USE) gGmbH tarafından engelli insanlarla kapsayıcı çalışmalarının bir parçası olarak suntadan yapıldı. Beyaz boyalı, çatı keçeli ve çatısında güneş paneli var. Söz konusu güneş paneli; aydınlatma ve yatak başının yanındaki USB şarj cihazları için. Yatağın yanında raflar, bir yangın söndürücü ve bir ilk yardım kiti bulunuyor. Evsizlere diş macunu, tuvalet kağıdı ve tuvalet rulosu gibi temel ihtiyaçlar da sağlanıyor. Isıtma ya da banyo bulunmuyor. Ancak, alanda iki seyyar tuvalet ve çöplerin atılması için tesisler bulunuyor.

Altı barınma kutusuyla bölge, yasalar çerçevesinde evsizliğe maruz kalan kişiler ile gönüllü olarak sokaklarda kalan kişilerin barınması arasındaki açığı kapatıyor. Friedrichshain-Kreuzberg bölge ofisi ve diğer bölgelerle birlikte bu pilot projenin başarılı olması halinde genişletileceğini belirten Neukölln Sosyal Yardım Belediye Meclis Üyesi Hannes Rehfeldt, "Güvenli Yerler, mağdur insanlara inzivaya çekilecekleri bir yer, mahremiyet ve uyuyacakları sabit bir yer sağlıyor" dedi.

ARTI49

FOTOĞRAF: TEMSİLİ

HABERE YORUM KAT
4 Yorum