Berlin’den 29 Euro'luk bilet kararı

Berlin’den 29 Euro'luk bilet kararı

Almanya genelinde geçerli olan aylık 9 Euro’ya toplu taşıma bileti uygulaması 1 Eylül’de sona erdi. Berlin eyalet yönetimi vatandaşları rahatlatacak yeni bir karar aldı.

Almanya genelinde geçerli olan aylık 9 Euro’ya toplu taşıma bileti uygulaması 1 Eylül’de sona erdi. Berlin eyalet yönetimi vatandaşları rahatlatacak yeni bir karar aldı. Berlin’de toplu taşıma bileti 1 Ekim’den itibaren aylık 29 Euro olacak. Ancak yeni biletler otomatlardan satılmayacak ve sadece abonman sistemiyle alınabilecek.

Berlin-Brandenburg Taşımacılık Birliği (VBB) denetim kurulu, ‘9 Euro’luk’ biletin yerine geçecek çözümü onayladı. Berlin Eyaleti Ulaştırma Senatörü Bettina Jarasch (Yeşiller) kararın oy birliğiyle alındığını duyurdu. 29 Euro’luk bilet, Berlin sınırları içindeki A-B bölgesinde ekim-aralık ayları arasında geçerli olacak ve 9 Euro’luk bilet için ülke çapında yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar köprü görevi görecek. İndirimden, A-B yıllık abonman bilet sahiplerinin de faydalanması planlanıyor. Yeni bir AB aboneliği alan herkes de üç ay boyunca indirimden yararlanacak ve 31 Aralık’ta ‘özel bir fesih hakkına’ sahip olacak. Ancak 9 Euro’luk bilette olduğu gibi 29 Euro’luk bileti aylık olarak satın alma seçeneği öngörülmüyor.

Ancak, ‘C ücret bölgesi’ Brandenburg’da olduğu için ABC bileti ve BC bileti aboneleri bundan yararlanamayacak.

Berlin Radyo ve Televizyon Kurumu’nun (RBB) verdiği bilgiye göre, ücretsiz bilet alan okul çocukları da dahil olmak üzere yaklaşık 850 bin kişi AB sezonluk biletine sahip.

Yaklaşık 70 bin kişinin ise ABC veya BC sezonluk bileti bulunduğu belirtildi. Meslek eğitimi yapanlar için VBB aylık sezonluk biletleri ve ‘VBB 65plus’ sezonluk bileti de 29 Euro’ya düşürülmeyecek.

Kaynak: Hürriyet Avrupa
Fotoğraf:Unsplash - alexanderbagno

 

HABERE YORUM KAT