Berlin’deki Rus bilmecesi: Sonunda komadaki Navalni’nin zehirlendiği açıklandı

Berlin’deki Rus bilmecesi: Sonunda komadaki Navalni’nin zehirlendiği açıklandı

Berlin’in ünlü Charité hastanesine Sibirya’dan özel uçakla getirtilen Aleksey Navalni’nin tetkikleri “zehirlendiği” sonucunu verdi. Rus muhalif politikacının tedavisi sürüyor.

Hafta sonunda Berlin’e getirilip Charité’de tedaviye alınan Putin muhalifi Rus politikacının hastalığı için yapılan ilk resmi açıklamalarda Kremlin’in en etkili muhalif olarak tanımlanan Aleksey Navalni’nin zehirlenmiş olabileceğine dikkat çekildi.  

Yapılan tetkikler sonucunda bazı klinik bulgulara rastlandığını belirten Charité Hastanesi Sözcüsü, Navalni’nin sağlık durumunun nezaketini koruduğuna dikkat çekti, ama henüz hayati bir tehlikenin söz konusu olmadığını bildirdi. Zehirlenmenin hangi somut maddenin yol açtığının ise henüz bilinmediği, ancak ilk tetkiklerin “Cholinestrerase-Hemmer” maddesine işaret ettiği kaydedildi. Navalin’in bir tür panzehir olarak “Atropin” ile tedavi edildiğini belirten Charité Sözcüsü, zehirli maddenin varlığının çeşitli bağımsız laboratuvarlarca kanıtlandığını da vurguladı.   

Bu hastalığın nasıl sonuçlanacağı konusunda bir şey söylemek için çok erken olduğunu savunan Charité yönetimi, özellikle sinir sistemindeki etkilerinin izlenmesi gerektiğini, ama bu konuda şu anda bir şey söylenemeyeceğini kaydetti. 

Doktorların ilk açıklamalarında Navalni’nin bir metabolik rahatsızlığı bulunduğuna dikkat çekilmişti. Alman Dışişleri bakanı Heiko Maas da elde kesin bilgiler olmadan Navalni’nin zehirlenip zehirlenmediği konusunda bir açıklama yapmayı doğru bulmadığını bildirmişti. 

NE OLMUŞTU?

Alman siyasetinin gündeminde ilk sıraları işgal eden ve ana akım Alman medyasına göre Rusya’da zehirlendiği kesin olan Aleksey Navalni’nin hafta sonunda Alman doktorlar tarafından ayrıntılı bir biçimde muayene edildiği, çeşitli laboratuvar tetkikleri yapıldığı bildirilmişti. 

Bu arada Navalni’yi özel uçakla Berlin’e getirten film pordüktörü Jaka Bizilj, Navalni’nin hayatta kalacağı umudunu taşıdığını belirtmiş, fakat asıl önemli sorunun hastanın bünyesinde kalacak hasarla ilgili olduğunu vurgulamıştı. “Fazla bir izi kalmadan bu durumu atlatabilmesi ve tekrar eski rolünü üstlenip üstlenemeyeceğidir benim için asıl mesele. Ancak Navalni en azından birkaç ay saf dışı kalacak” diye konuşan Bizilj’nin bu ifadeleri yakın çevresi tarafından eleştirilmişti. 

Aleksey Navalni, Rusya’da perşembe günü bir iç hat uçuşu sırasında komaya girmişti. 44 yaşındaki Putin muhalifi politikacı, Sibirya’da hastaneye kaldırılmıştı. Yakınları, Navalni’nin çayına konulan bir madde ile zehirlendiğini ileri sürmüştü. Navalni’nin ekibinden ısmarlanan bir “suşi”nin de kuşkuyla araştırılan malzemeler arasında yer aldığı belirtilmişti. Hafta sonunda özel bir uçakla getirildiği Berlin’de Charité hastanesine nakledilen Navalni’nin sağlık durumunun geniş bir ekip tarafından araştırıldığı, nihai açıklamaların hastaneden yapılacağı bildirilmişti. 

Alman hükümetinin özel ilgilendiği Navalni, Charité’de Federal Kriminal Dairesinin en üst düzeyde koruması altında bulunuyor. 

+49-BERLİN

FOTO: Paul Zinken/DPA

HABERE YORUM KAT