Berlin’de tartışmalı dövme sorgusu...

Berlin’de tartışmalı dövme sorgusu...

Berlin Eğitim Senatörlüğü, gelen tepkiler üzerine öğretmen adaylarının dövmeleri olup olmadığı yönündeki sorgulamasını geri çekti.

Berlin Eğitim Senatörlüğü, memur statüsü kazanacak öğretmen adaylarının dövmesi olmadığını bildirmelerini istedi. Ancak talep çok detaylı bilgi verilmesini içeriyordu. Buna göre, öğretmen adaylarından dövmenin büyüklüğü, vücudun neresinde olduğu ve ne anlam ifade ettiği gibi bilgilerin yanı sıra dövmenin fotoğrafının da gönderilmesini talep edildi. Üstelik dövmenin vücudun çok özel bölgelerinde olması halinde bile fotoğrafın gönderilmesi istenmişti. Gerektiğinde bir doktor tarafından dövmenin kontrol edileceği ve yanlış beyanın ortaya çıkması durumunda memuriyetin iptal edileceği bildirildi.

Ancak Alman Eğitim Sendikası (GEW), Berlin Eğitim Senatörlüğü’nün gelecek eğitim döneminde uygulamaya başlayacağı dövme sorgusunu sert bir dille eleştirmiş ve bunun kişilik haklarına müdahale olduğunu belirtmişti. Berlin Eğitim Senatörlüğü de gelen tepkiler üzerine bu sorgulamasını geri çekti.

Kaynak: Hürriyet Avrupa
Fotoğraf: Unsplash - lucaslenzi

HABERE YORUM KAT