Berlin’de radikal İslamcılara polis baskını: Operasyona 450 memur katıldı

Berlin’de radikal İslamcılara polis baskını: Operasyona 450 memur katıldı

Berlin’de terörizme destek şüphesiyle bir grup radikal İslamcı’ya operasyon düzenlendi. 450 polis memurunun görev aldığı operasyonda 19 ev ve işyerinde arama yapıldı.

Berlin Polis Sözcüsü yaptığı açıklamada, düzenlenen operasyonda 450 polis memurunun görev aldığını kaydetti. Operasyon kapsamında Berlin'in Reinickendorf, Charlottenburg-Wilmersdorf, Friedrichshain-Kreuzberg ve Tempelhof-Schöneberg semtlerinde bulunan toplam 19 mülkte arama yapıldı. DW Türkçe’nin haberine göre, söz konusu mülklerin ağırlıklı olarak ev ve dükkânlardan oluştuğu, aralarında camilerin bulunmadığı kaydedildi.

Başsavcılığın talimatı kapsamında 12 şüpheliye karşı 20 arama izni çıkartıldı. Başsavcılığın aktardığı bilgilere göre, şüphelilere “terörizme finansman sağlamanın” başını çektiği çeşitli suçlamalar yöneltiliyor. Başsavcılık, soruşturmaya yönelik ayrıntılı bilgileri daha sonra açıklayacaklarını duyurdu.

BERLİN'DE “İSLAMCI” SAYISI ARTIYOR

Berlin eyaletinde iç istihbarattan sorumlu olan Berlin Anayasayı Koruma Örgütü, 2019 yılına ilişkin raporunda, Berlin'de yaşayan 2 bin 170 kişiyi “İslamcı” olarak sınıflandırmış bulunuyor. Bu da 2018'e göre 180 kişilik bir artışı ifade ediyor.

+49 - BERLİN

HABERE YORUM KAT