Berlin'de koronavirüs önlemlerini reddedenler dağıtıldı: Maskesiz, sosyal mesafesiz protestocular

Berlin'de koronavirüs önlemlerini reddedenler dağıtıldı: Maskesiz, sosyal mesafesiz protestocular

Almanya'nın başkentindeki günlerdir kamuoyunu meşgul eden korona gösterisi, başladıktan hemen sonra dağıtıldı. Polis hijyen kurallarına dair yargının belirlediği yükümlülüklerin yerine getirilmediğini, bu nedenle gösteriye müdahale edildiğini bildirdi.

Berlin polisi, çeşitli yargı aşamalarından geçerek sonunda yapılabilen “koronavirüs önlemlerini protesto mitingine” müdahale etti. Katılımcıların, koronavirüsle mücadele için yargı tarafından da öngörülen yükümlülükleri yerine getirmediğini belirten Berlin güvenlik birimleri, protestocuların sürekli uyarıldığını, ancak hijyen önlemlerine uymadıklarını, bunun üzerine toplantıyı dağıtmaktan başka çare kalmadığını bildirdiler. 

urn-newsml-dpa-com-20090101-200829-99-352896-large-4-3-52.jpg

Ancak müdahaleden sonra da başkentin çeşitli caddelerinde koronavirüs önlemlerini protesto eden gruplar göze çarptı. 

Berlin'in büyük caddelerinde toplanan göstericilerin pek azının maske taktığı, ancak sosyal mesafeye kesinlikle uyulmadığı belirlendi. Protestocular ıslık ve sloganlarla polisin müdahalesine karşı çıktılar. Bu arada birçok göstericinin “Burada kalıyoruz!” sloganı atarak caddelerde toplu halde bulunmaya devam ettiği gözlendi. Birçok göstericinin oturma eylemi yaptığı ve polis tarafından zorla taşındığı da gözlendi. 

Bu arada polis helikopterlerinin göstericileri yukarıdan yakın takibe aldığı belirtildi. Göstericilere, polisin hijyen taleplerinin yerine getirilmemesi halinde basınçlı su kullanılarak dağıtılacağı da hatırlatıldı.

Göstericiler ise polisi suçladı ve güvenlik güçlerinin protestocuları dar alana sıkıştırdığını, bu nedenle sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığını ileri sürdüler. Ancak polis de maske takılmadığı için bu yola başvurulduğu açıklamasını yaptı. 

urn-newsml-dpa-com-20090101-200829-99-353845-large-4-3-41.jpg

AŞIRI SAĞ DESTEĞİ

Stuttgart merkezli “Querdenken 711” adlı grubun öncülüğünde düzenlenen ve aşırı sağcı AfD partisinin de çağrıda bulunduğu gösteriye, polise göre, öğlen saatlerine dek 18 bin civarında bir katılım oldu. Göstericiler bu rakamın çok daha yüksek olduğunu ileri sürdüler. Aşırı sağ ve komplo teorisyenlerinin de göze çarptığı protestocular arasında çocuklu aileler de dikkat çekti. 

urn-newsml-dpa-com-20090101-200829-99-353849-large-4-3-42.jpg

Protestocuların taşıdğı pankartlarda hükümet istifaya çağrıldı ve Başbakan Angela Merkel başta olmak üzere birçok hükümet üyesinin cezaevi kıyafetiyle büyük fotoğrafları taşındı. “Korona çılgınlığını durdurun!”, “Korona diktatörlüğüne son!” yazılı pankartları taşıyan katılımcılar “Biz halkız!” ve “Direniş!” şeklinde sloganlar attı. 

die-demonstranten-zeigten-politiker-wie-angela-mer-202008291353-full.jpg

Berlin Emniyet Müdürlüğü'nün Eyalet Yüksek İdare Mahkemesi nezdinde cuma akşam saatlerinde yaptığı itiraz başvurusu, cumayı cumartesiye bağlayan gece mahkemenin bir açıklamasıyla reddedilmiş ve gösteriler izinli hale gelmişti. 

+49-BERLİN

FOTOĞRAFLAR: DPA 

HABERE YORUM KAT