Berlin'de gençler "acı cips" yemekten hastaneye kaldırılıyor

Berlin'de gençler "acı cips" yemekten hastaneye kaldırılıyor

Berlin'de popülerleşen "Hot Chip Challenge" ürününün insanların sağlığını tehlikeye attığı endişesiyle yasaklanması planlanıyor.

Almanya'nın başkenti Berlin'de Pankow Bölge İdaresi'nin dikkatini Hot Chip Challenge" adlı aşırı baharatlı cipsler çekti.

Berlin'de bazı gençlerin hastaneye kaldırılmasına neden olan bu ürün Pankow Bölge İdaresi tarafından ele alınarak yasaklanmaya maruz kaldı.

Tabut benzeri ambalajlarda satılan ve sosyal medyada cesaret testleriyle tanınan bu ürün, yapılan incelemeler sonucunda "sağlığa zararlı" olarak değerlendirildi. Berlin'de bir dizi çocuğun ve gencin hastanede tedavi görmek zorunda kalmasının ardından, bölge ofisi ürünün tehlikeli olduğunu vurguladı.

KAPSAİSİN YÜKSEK SEVİYEDE TESPİT EDİLDİ

Pankow bölge ofisi sözcüsü, özellikle "Hot Chip Challenge" reklamının gençleri hedef aldığını belirtti. Ürünün sosyal medyada yoğun bir şekilde tanıtıldığı ve akıllı telefon ödülü sunulduğu belirtilerek, bu durumun gençler üzerinde olumsuz etkiler bıraktığı ifade edildi.

Berlin Tüketici Danışma Merkezi de Hot Chip Challenge ürününün yasaklanması çağrısında bulundu. Eğer yasağın yürürlüğe girmesi başarılı olursa, bu ürünleri satanlar üç yıla kadar hapis ya da ciddi para cezalarına çarptırılabilir.

Hot Chip Challenge'ın içeriğinde bulunan kapsaisin maddesi, yapılan geçmiş çalışmalarda değişken ve bazen aşırı yüksek seviyelerde tespit edilmişti. Kapsaisinin acı biberden elde edilen bir madde olduğu biliniyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT