Berlin'de eşcinsel olduğunu kanıtlayan mülteciler sınır dışı edilmeyecek

Berlin'de eşcinsel olduğunu kanıtlayan mülteciler sınır dışı edilmeyecek

Kai Wegner, Berlin'i yalnızca Almanya'nın değil, "gökkuşağının" da başkenti yapmakta kararlı görünüyor.

Berlin Belediye Başkanı Kai Wegner, Mitte'de, lezbiyen ve queerler için 2026 yılına kadar tamamlanması planlanan konut projesinin temel atma törenine katıldı. Proje, Rad und Tat (RuT) adlı lezbiyen kadın örgütüne aitti. Örgüt, 2007 yılından bu yana, projenin hayata geçirilmesi için özel olarak çaba harcıyordu.

Schillingstraße metro istasyonunun yakınında inşa edilecek 8 katlı yapı, 72 konuttan oluşacak ve dairelerin yarısı sübvanse edileceği için uygun fiyatlarla sunulacak. Binada, bir mahalle kafesiyle beraber, danışma ve etkinlik odaları da yer alacak. Binaya, bakıma muhtaç kadınlar için 8 kişilik ortak bir daire yapılması da planlanıyor.

"AYRIMCILIKTAN UZAK BİR ORTAM..."

Başkan Wegner, açılışta yaptığı konuşmada, "Berlin'de lezbiyen yaşamı daha görünür kılmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Amaç, Berlin'in tam kalbinde, lezbiyenlerin ve queer kadınların tatmin edici bir yaşam sürebilecekleri, ayrımcılıktan uzak bir ortam yaratmaktır" dedi.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayı ortasında Berlin Senatosu, "Berlin kendi kaderini tayin ve cinsiyet ve cinsel çeşitliliğin kabulü için ayağa kalkıyor" kampanyasıyla, eşcinsellerin maruz kaldıkları ayrımcılığa karşı bir eylem planı başlatmıştı.

Eylem planında, eşcinsel sığınmacılara yönelik de bir dizi plan yer alıyor.

Plan metninde, "Senato, özellikle de İçişleri'nden sorumlu Senato Departmanı, ikamet yasası kapsamında mevcut tüm seçenekleri kullanarak korunmaya muhtaç LGBTIQ+ mültecilerin sınır dışı edilme tehdidine karşı koymaktadır" ifadelerine yer verilerek, eşcinsel sığınmacıların sınır dışı edilmelerinin kısıtlanacağına dikkat çekiliyor.

Planda sığınmacıların cinsel yönelimleri konusunda samimi olup olmadıklarını nasıl kanıtlayacaklarına dair ek bir bilgiye yer verilmiyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT