Almanya'da Çeçen cinayeti: Berlin, Moskova'yı tartıyor

Almanya'da Çeçen cinayeti: Berlin, Moskova'yı tartıyor

Almanya'da bir Çeçen'in öldürülmesi olayında, talimatın Rusya'dan geldiği iddiaları var. Bazı vekiller Rus diplomatların sınır dışı edilmesini istedi.

Almanya'da Federal Başsavcılığın geçen ağustos ayında Çeçen kökenli bir Gürcistan vatandaşının öldürülmesiyle ilgili olarak cinayet emrinin Rusya'dan geldiği yönündeki suçlaması, siyaset arenasını karıştırdı. Bazı Alman siyasiler, hükümetin Rusya'ya tepki göstermesini istedi.

DW Türkçe'nin, konuyla ilgili haberinde, Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) milletvekili Patrick Sensburg'un sert talebine dikkat çekildi. Sensburg, Berlin'in “açık bir diplomatik tepki” vermesi gerektiğini belirterek daha fazla Rus diplomatın sınır dışı edilmesini ve Almanya'daki Rus temsilciliklerinin de daha sıkı gözlemlenmesini talep etti. Alman hükümeti geçen yıl iki Rus diplomatı bu olayla ilgili olarak sınır dışı etmişti.

AB YANIT VERMELİ

Hür Demokrat Parti'nin (FDP) Avrupa uzmanı Michael Linke de olayla ilgili iddiaların güçlendiğini belirterek Rusya'ya karşı Avrupa Birliği düzeyinde “yanlış anlaşılmaya yer vermeyecek bir yanıt” verilmesi gerektiğini ifade etti. Linke, Rusya'ya karşı yaptırım seçeneğinin de düşünülebileceğini belirtti.

Olayın arka planının açıklığa kavuşturulması gerektiğini dile getiren Yeşiller Partisi Meclis Grup Başkan Vekili Konstantin von Notz ise “Yurt dışından Almanya'daki insanların öldürülmesinin planlanması, en yüksek derecede bir provokasyon ve hukuk devleti meselesidir” diye konuştu.

Sol Parti'nin dış politika sözcüsü Gregor Gysi de öncelikle yargı sürecinin izlenmesi, ortaya konacak kanıtların incelenmesi gerektiğini ifade etti.

BAKAN MAAS: HAKLARIMIZI SAKLI TUTUYORUZ

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, iddianamenin açıklanmasının ardından Rusya'ya karşı atılacak adımlar konusunda haklarını saklı tuttuklarını dile getirmişti. 

Almanya'daki Rusya Büyükelçisi Sergey Neçayev de iddiaların dayanaksız olduğunu savunarak Almanya'yı atacağı adımlara karşılık vermekle tehdit etti. Neçayev Almanya Dışişleri Bakanlığına olayla ilgili olarak çağrılmıştı.

SUÇLAMALAR AĞIR 

Geçen yılın ağustos ayında Berlin'deki Kleiner Tiergarten adlı bir parkta 40 yaşında Çeçen kökenli T.K. adlı bir Gürcistan vatandaşının kafasına kurşun sıkılarak öldürülmesiyle ilgili dava açıldığı dün bildirilmişti. Almanya Federal Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, hakkında dava açılan Rus vatandaşı V.K.'nın cinayet emrini Rus hükümetinden aldığı savunuluyor.

İddianamede, cinayet emrinin arka planında öldürülen kişinin Rus merkezi hükümeti ile Çeçenistan, İnguşitya ve Gürcistan'ın Rusya yanlısı hükümetlerine karşı muhalif tutumu olduğu belirtiliyor. T.K.'nın bir Çeçen milis olarak 2000-2004 yılları arasındaki ikinci Çeçenistan savaşı sırasında Rusya'ya karşı savaştığı da iddianamede yer alıyor.

İddianamede ayrıca T.K.'nın Rus makamları tarafından “terörist” olarak sınıflandırıldığı ve Rusya tarafından terörist bir organizasyon olarak kabul edilen “Kafkas Emirliği”nin bir üyesi olduğu belirtiliyor. T.K.'nın 2016 yılı sonunda da Almanya'ya iltica başvurusunda bulunduğu ifade ediliyor.

+49 – BERLİN

FOTO: Lacie Slezak on Unsplash

HABERE YORUM KAT