Berlin’de Barışlar için eyleme Afrikalı ve Kanadalı gazeteciler de destek verdi

Berlin’de Barışlar için eyleme Afrikalı ve Kanadalı gazeteciler de destek verdi

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Kapısı önünde bir eylem düzenledi. Gazetecilerin eylemine Kanadalılar ve Afrikalı gazeteciler de destek verdi.

Tutuklanan ve gözaltına alınan gazeteciler ile dayanışma ve basın özgürlüğüne vurulan darbeleri protesto etmek üzere ATGB Berlin ekibi tarafından bir eylem gerçekleştirildi. Brandenburg Kapısı önündeki Paris Meydanı’nda, ATGB Berlin Temsilcisi Ali Yıldırım tarafından derneğin konuya ilişkin yayınladığı Türkçe ve Almanca basın açıklaması okundu. Eylem “Yaşasın Uluslararası Dayanışma-Hoch die internationale Solidarität” sloganıyla son buldu.

“BARIŞLARI, MURAT’I, GAZETECİLERİ SERBEST BIRAKIN”

#gazeteciliksuçdeğildir etiketi ve “Meslektaşlarımızı serbest bırakın” başlığı ile yayınlanan açıklamada, Avrupa’da görev yapan Türkiye kökenli gazeteciler olarak “G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu”nun konuya ilişkin çağrısına destek verildigi vurgulandı.

Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Murat Ağırel, Hülya Kılınç, Mahir Boztepe, Aydın Keser, Ferhat Çelik, Aytekin Dursunoğlu’nun yanı sıra sınırda mültecilerin durumunu takip ederken gözaltına alınan gazetecilerin de derhal serbest bırakılmasını talep eden gazeteciler, son tutuklamalarla Türkiye’nin hukuk devleti olmaktan çıkışını ve demokrasiden uzaklaşışını “adeta dünyaya ilan ettiğine” dikkat çektiler.

HALKWEB – BERLİN

HABERE YORUM KAT