Berlin’de araçları ateşe verdiler!

Berlin’de araçları ateşe verdiler!

Berlin’de Pazartesi gecesi yedi yerde araçlar ateşe verildi. Polis, yangının 1 Mayıs gösterileriyle bağlantılı olduğu üzerinde duruyor.

1 Mayıs’ın ertesi gecesi Berlin’in çeşitli yerlerinde arabalar ateşe verildi. Bir polis sözcüsünün açıklamasına göre, üç saat içinde yedi farklı yerde yedi araç ve bir römork da dahil olmak üzere ateşe verildi. Yangından dolayı herhangi bir yaralanan olmadı.

İlk yangın alarmı saat 22.15’te Friedrichshain'deki Hausburgstrasse'den geldi.Polisten alınan bilgilere göre, olay yerinde bulunan bir tanık, iki adamın bir Mercedes’in yan camını nasıl kırdığını ve içine bilinmeyen bir sıvı döktüğünüanlattı. Ardından iki fail olay yerinden hızla kaçtı. Kısa bir süre sonra, yolcu bölmesi alev aldı, ancak tanık bir yangın söndürücüyle olaya derhal müdahalede bulundu.

23:05'te ise bir E-Serisi Mercedes, Neukölln'deki Dieselstraße'de alev aldı. Bir Ford ve bir römork da yangından hasar gördü. Yoldan geçen bir kişi, yangını itfaiyeye haber verdi.

Spandau'daki Staakener Straße'de bir kadın, saat 23:45 civarında bir yanık kokusu farketti ve kısa bir süre sonra yanan bir VW marka Transporter gördü.Ardından hemen itfaiyeyi aradı. 

Gece yarısına doğru merkezde tekrar operasyonlar başladı: 23.55'te bir tanık Neukölln'deki Oderstrasse'de yanan bir Renault Clio keşfetti. İtfaiye ekipleri yangına müdahale edemeden yangın alev aldı. Yakınlarda duran bir başka Renault Clio da yangından zarar gördü.

Kreuzberg'deki Fontanepromenade'de Bir Audi A7 yanmaya başladı. Yangının kaynağı henüz belirlenemedi. Yakın çevrede park halinde bulunan başka üç araç da yangından zarar gördü. 

Saat 01.15 civarında, bir tanık, Reinickendorf'un Märkisches Viertel semtindeki Wesendorfer Cadde’sinde yanan bir Seat marka araç olduğunu fark etti ve itfaiyeye haber verdi, ancak itfaiye aracı yanmaktan kurtaramadı. Yangın park halinde duran BMW marka aracıda etkiledi. Caddenin karşısındaki bir Ford Fiesta ve bir VW Golf de yangından zarar gördü.

Son yangın ise saat 01.20 civarında Marie-Elisabeth-Lüders-Strasse'degerçekleşti. Renault Captur marka araç yandı. Ayrıca diğer iki araç, Mercedes GLS ve Ford Mondeo, yangından etkilendi.

 

Siyasi motivasyona dair herhangi bir kanıt yok

Eyalet Kriminal Polis Ofisi, kasıtlı kundakçılık şüphesiyle soruşturma yürütüyor. Neukölln ve Kreuzberg'deki yığılma nedeniyle, olayların Pazarakşamı aynı ilçelere yayılan özerk protestolarla bir bağlantısı olduğu göz ardı edilmese de, soruşturmacılar henüz buna dair somut bir kanıt bulamadılar.

Polis sözcüsü, şu anda herhangi bir siyasi motivasyon kanıtı bulunmadığını söyledi. Ancak 1 Mayıs protestolarıyla olası bir bağlantı inceleniyor.

Organizatörler tarafından "Devrimci 1 Mayıs gösterileri" olarak adlandırılan 1 Mayıs akşamı geleneksel özerk gösteri, Pazar günü büyük ölçüde barışçıl geçti.Sadece Kreuzberg'deki Oranienplatz'daki bitiş noktasında akşam 9 civarında karmaşa yaşandı. Polis kalabalığa girdi, biber gazı kullandı ve şüpheli suçluları tutukladı.

Haber Çeviri: Tuğba Ünal

Fotoğraf:AA

HABERE YORUM KAT