Berlin sevkiyatı durdurmuştu, ama: Türk İHA filosuna Almanya katkısı ortaya çıktı

Berlin sevkiyatı durdurmuştu, ama: Türk İHA filosuna Almanya katkısı ortaya çıktı

Federal Almanya’nın Türk İHA’larının yapımında kullanılmak üzere Türkiye’ye askeri donanım ve malzeme sattığı bildirildi. Tartışmanın yeni boyutlar kazanabileceği belirtiliyor.

Federal Almanya’nın Türkiye’deki insansız hava araçları (İHA) üretimine donanım ve malzeme desteği verdiği belirlendi. Alman şirketlerinin Türk ordusu bünyesinde insansız hava aracı (İHA) filosunun oluşturulması sürecinde 12 milyon 800 bin avro değerinde ekipman ve donanım satışı yaptığı Berlin hükümeti tarafından açıklandı.

DW Türkçe’de yer alan bir haberde, Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen’in Federal Ekonomi Bakanlığı’na yönelttiği soru önergesine verilen yanıta dikkat çekildi. Buna göre, Alman hükümeti, 2009- 2018 yılları arasında Türkiye’ye askeri insansız hava aracı yapımı ve kullanımı için toplam 33 askeri donanım ihracatına onay verdiğini bildirdi. Ancak gelen yanıtta, satışı söz konusu olan parçaların, silahlı insansız hava araçları için mi yoksa keşif ve gözetleme amaçlı araçlar için mi kullanıldığı konusunda bilgi verilmedi. 

DW Türkçe’nin haberinde, Türk ordusunun İHA filosu hakkında kesin bilgiler olmadığı da vurgulandı. Haberde, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in 8 Mayıs’ta Twitter’den yaptığı paylaşımda Jandarma Genel Komutanlığı’na 3 adet Bayraktar TB 2 teslimatı gerçekleştirildiğini ve böylece envantere giren İHA ve SİHA sayısının 107’ye çıktığını bildirdiğine dikkat çekildi. 

Türkiye İHA’ları öncelikle PKK ile mücadelede kullanıyor. Ayrıca Kuzey Irak, Suriye’nin kuzeyi ve Libya’da da İHA’lar devreye sokuluyor.

ALMANYA SEVKIYATI KISMEN DURDURMUŞTU 

Türkiye’nin 2019’un ekim ayında Suriye’nin kuzeydoğusuna düzenlediği Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle Alman hükümeti Türkiye’ye bazı kalemlerde silah ihracatını durdurmuştu. Ancak sevkiyat sınırlaması Suriye’de kullanılması muhtemel olan donanım ve silahları kapsıyor.

Dağdelen’in soru önergesine verilen yanıta göre 2019 ve 2020 yılları arasında Türkiye’ye İHA yapımı ve donanımında kullanılacak silah ve ekipman sevkiyatı yapılmadı.

Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen Türkiye’nin “Askeri İHA gücü haline gelmesinde” Alman hükümetinin de sorumluluğu olduğunu belirterek, “Başbakan Merkel ve yardımcısı Scholz Türkiye’ye silah ve silahlanma teknolojisi satışını tamamen ve kapsamlı olarak durdurmaktan sorumludurlar” ifadesini kullandı. 

+49-BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT