Berlin Polisi'nden isyanlara karşı hazırlık

Berlin Polisi'nden isyanlara karşı hazırlık

Berlin polisi enerji ve gaz krizi sebebiyle yaşanabilecek sıkıntılar sonrası olası senaryolara karşı hazırlıklar başlattı.

Almanya, Rusya’nın doğal gaz tedarikini tamamen kesmesi üzerine, kış aylarında enerji darboğazı tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Yaşanan enerji krizi ve fiyat artışları sebebiyle yaşanabilecek olası eylemlere karşı Berlin Polisi’nin de olası eylemlere karşı güvenliği sağlamak amacıyla farklı senaryolar üzerinde hazırlık yaptığı ortaya çıktı.

Berlin Emniyeti, uzun süreli elektrik ya da ısı tedarikinde kesintiler yaşanması durumunda yağmalama ve küçük çaplı isyanların oluşabileceği üzerinde duruyor. Berlin Polisi’nin, enerji kriziyle ilgili olarak acil bir durumda neler yapılması gerektiğini aşamalı olarak düzenleyen bir rapor üzerinde çalıştığı belirtildi.  Rapora göre polis, taslak olarak hazırlanan üç senaryo üzerinde duruyor.

Yüksek enflasyon: Enflasyonla ilgili vatandaşlar yaşadıkları sıkıntıları şu anda da dile getiriyorlar. Şimdiden gösterilerin yanı sıra mitingler de düzenlenmeye başladı.

Enerji Kıtlığı: Uzmanların yaptığı açıklamaya göre kış aylarında enerji krizi sebebiyle yaşanabilecek elektrik ve gaz kesintisi yaşanacak. İnsanlar ısınmak için giderek daha fazla ateş kullanacak ve yangın riski yükselecek. Bu itfaiye için büyük sıkıntılara yol açabilir. Güvenlik için acil durum jeneratörleri, uydu cep telefonları ve motorlu araçlar için doldurulmuş mobil yakıt tanklarının hazır halde olması gerektiği vurgulandı. Rapora göre, bunun için hazırlıklar şu anda tüm hızıyla devam ediyor.

Enerji tedariğinin tamamen çökmesi: Rapora göre, bir elektrik kesintisi yaşanması halinde yağma, ayaklanma ve kritik altyapılara yönelik saldırılar beklenebilir. Kamu hayatı durma noktasına gelecektir. Bankamatiklerin çalışmaması, tren, tramvay ve metro ulaşımının durma noktasına gelebileceği, cep telefonu şebekelerinin çökebileceği üzerinde duruluyor. Polis sözcüsü gazeteye yaptığı açıklamada polisin nasıl hareket edeceğinin senaryolara göre belirleneceğini söyledi. 

 

HABERE YORUM KAT