Berlin-Paris gündemde: Morina adasındaki kimsesiz göçmen çocuklarını AB ülkeleri üstleniyor

Berlin-Paris gündemde: Morina adasındaki kimsesiz göçmen çocuklarını AB ülkeleri üstleniyor

Yunanistan’ın Morina Adası’ndaki mülteci kampında yaşayan 400 çocuğu AB ülkelerinin kabul edeceği açıklandı. Almanya ve Fransa en büyük grubu üstleniyor.

Yunanistan’ın Morina Adası’nda mülteci kampında çıkan yangın nedeniyle bölgeyi terk etmek zorunda kalan 400 göçmen çocuğun Avrupa ülkelerine getirilmesine karar verildi.  Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel, Konrad-Adenauer Vakfı’nın bir etkinliğinde yaptığı konuşmada, Yunanistan’ın Morina Adası’ndaki mülteci kampında yaşayan ve korumaya muhtaç, refakatçisi olmayan 400 mülteci çocuğun Avrupa ülkelerine getirileceğini bildirdi. Merkel, kendisinin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in talebi üzerine Yunanistan anakarasına getirilen çocukların AB ülkelerine getirilmesini kabul ettiklerini açıkladı.

Merkel, diğer bazı AB ülkelerinin de refakatçisi olmayan göçmenleri kabul etmeye katılacağını umduğunu ifade etti. Başbakan Merkel, “Göç, sadece göçmenlerin geldiği ülkelerin sorunu değil, aynı zamanda bir Avrupa sorumluluğu haline gelmelidir.  Şu anda ortak bir Avrupa göç politikası bulunmamaktadır.  Ve bu şekilde kalırsa, Avrupa için ağır bir yük olacak” dedi.

Alman medyasında yer alan haberlerde, Berlin’in yaklaşık 150 çocuğu konuk etmeye hazır olduğu bildirildi. Federal Almanya daha önce Yunan adalarındaki mülteci kamplarından 460’dan fazla refakatçisi bulunmayan göçmen çocuğu kabul etmişti.

+49 – KÖLN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT