Berlin olayları protestocuları korkuttu mu? Gösteriler Konstanz’a kaydırıldı

Berlin olayları protestocuları korkuttu mu? Gösteriler Konstanz’a kaydırıldı

Almanya’yı ayağa kaldıran Berlin olaylarının ardından başkentte yapılması beklenen korona tedbirleri gösterisini organizatörler Konstanz’a kaydırdı.

Berlin’deki gösterilerde protestocuların Alman İmparatorluğu ve Nazi Almanyası dönemini de simgeleyen “İmparatorluk Bayrağı”  (Reichsfahne) ile Bundestag’a zorla girme girişiminin yankıları sürerken, 3 Ekim’de başkentte düzenlenmesi beklenen gösteriyi organizatörler Konstanz’a kaydırdı.

Berlin’deki olaylara tepki olarak Berlin Senatosu salı günü bir karar alarak 100’den fazla katılımcının yer aldığı gösterilerde maske takmayı zorunlu hale getirdi. Deutschlandfunk’un haberine göre, gösterileri düzenleyen Stuttgart Girişimi “Querdenken 711” organizatörü Michael Ballweg maske zorunluluğunun gösterileri Konstanz’da düzenleme kararında  etkili olduğu yolundaki söylentileri reddetti. Ballweg, “Hiç de değil. Biz bunu zaten  29 Ağustos’ta sahnede duyurmuştuk” dedi.

Michael Ballweg salı akşamı RBB kanalına yaptığı açıklamada ise cumartesi günkü gösterilerde çok sayıda aşırı sağcı eylemci ve “Reich vatandaşı” olduğunu iddia eden protestocunun yer aldığı yönündeki eleştirilere “Ben herhangi bir aşırı sağcı görmedim” sözüyle yanıt verdi. Ballweg  gelecekte daha dikkatli olacaklarını da belirtti ve söz konusu “İmparatorluk Bayraklarının” gösteride dağıtıldığı yönünde duyum aldıklarını belirtti.

+49 - KONSTANZ

FOTO: Felix Kästle / DPA

HABERE YORUM KAT