Berlin ile Ankara Libya önlerinde ve açık denizde karşı karşıya mı geliyor?

Berlin ile Ankara Libya önlerinde ve açık denizde karşı karşıya mı geliyor?

Berlin, AB adına, Libya önlerinde delinen silah ambargosunu denetlemek bölgeye Hamburg adlı bir fırkata gönderiyor. AB, Libya'da içsavaşın bitmesi için baskı yapıyor. İki başkent de huzursuz.

Federal Almanya'nın önümüzdeki hafta AB'nin bir operasyonu için Libya önlerindeki silah ambargosunu denetlemek üzere bölgeye bir savaş gemisi göndereceği ortaya çıktı. “Hamburg” adlı fırkata üzerinde 250 Alman deniz kuvvetleri mensubunun görev yapacağı bildirildi. Gemi ve personeli, ağustos ayı ortasında operasyon bölgesine ulaşacak. 

2011 yılından ber içsavaşın hüküm sürdüğü Libya'da, hükümet kuvvetleri Türkiye tarafından desteklenirken, hükümet karşıtı Hafter güçleri Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya tarafından destek görüyor. En son bu yılın ocak ayında Berlin'de yapılan konferansa rağmen çatışmalara bir son verilememişti. 

AB'NİN SIĞINMACI SORUNU

AB için bu çatışmaların bitmesi önemli, çünkü yetkililere göre, kargaşa sürdükçe Afrika'dan çıkan yüz binlerce sığınmacının insan tacirlerinin elinde Akdeniz'i aşarak yasadışı yollardan AB ülkelerine gelmesi engellenemiyor. 

Alman Basın Ajansı DPA'nın konuyla ilgili haberinde BM silah ambargosunu delen ülkelerin muhtemelen Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya olduğuna dikkat çekildi. Haberde, Fransa tarafından yapılan “Türkiye'nin Libya hükümetine savaş malzemesi taşıdığı” yolundaki suçlamalarına da yer verildi. 

Almanya, Fransa ve İtalya, bir süredir BM silah ambargosunu delen ülkelere yaptırım uygulanacağı tehdidinde bulunuyor. Bu tehdidin, bir Fransız muhribinin, amgargoyu delecek silahlar taşıyan bir Türk şilebini aramasına bir Türk savaş gemisi tarafından engel olunmasından sonra geldiği ileri sürülüyor. 

Bölgede BM silah ambargosuna uyulmasıyla ilgili denetimlerde savaş gemileri ve savaş uçaklarının yanı sıra uydular da devreye girecek. Almanya, “Operation Irini”yi mayıs ayından bu yana bir deniz keşif uçağı P-3C ile destekliyor. Bu uçağın 20 kez görev uçuşu yaptığı, ayrıca Roma ve amiral gemisinde de personel görevlendirildiği kaydedildi. 

Libya önlerine gönderilen “Hamburg” adlı fırkata, 143 metre uzunluğunda ve deniz alanlarının denetiminde uzman.  

+49-BERLİN

FOTO: DPA

HABERE YORUM KAT