Berlin gösterisi iptal edildi, ortalık karıştı: Hanau için sesleri çıkmamıştı

Berlin gösterisi iptal edildi, ortalık karıştı: Hanau için sesleri çıkmamıştı

Hafta sonunda Berlin’de düzenlenmesi beklenen korona önlemleri protestosu iptal edilince ortalık karıştı. Sağ kesim “özgürlüklerin ihlali” çığlıkları atarken aynı kesimin Hanau’daki aşırı sağ karşıtı gösteri iptal edildiğinde sessiz kaldığı hatırlatıldı.

Querdenker 711 adlı girişim tarafından düzenlenen biri büyük toplam 10 gösterinin iptal edilmesi sosyal medyada korona önlemleri karşıtı sağ popülistler tarafından “diktatörlük”  olarak nitelendirildi

Almanya’da yayınlanan mizah haber portalı Der Postillon konuya ilişkin hiciv dolu bir yazıya yer verdi.  “Gizem dolu: Berlin’deki gösteri iptal edilince ‘diktatör’ diye bağıranlar, Hanau’da sağa karşı anma gösterisinin iptalinde sessiz kaldılar” başlıklı yazıda özetle şu ifadeler dikkat çekti:

DEMOKRASİYE ANİ İLGİNİN ARDINDAKİ GERÇEK

“Berlin’de birçok insan korona tedbirleri protesto gösterilerinin iptal edilmesini diktatörlükte yaşadıklarının nihai kanıtı olarak görüyor. Bir hafta önce Hanau'da sağa karşı düzenlenen anma gösterisi neredeyse aynı nedenlerle reddedildiğinde, aynı kişiler garip bir şekilde sessiz kaldılar. Sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisine yakınlığıyla bilinen Deutschland Kurier Twitter’da bir paylaşım yaparak ‘Korona diktatörlüğü: Berlin özgürlük gösterisini yasakladı’ diye şikayet etti. Hanau’da altı ay önce 10 kişinin katledildiği ırkçı saldırı dolayısıyla geçen cuma düzenlenmek istenen ve 5 bin kişinin katılması beklenen anma gösterisi iptal edilmişti. O zaman bu gazete sesini çıkarmamıştı. Şimdi bu tutarsızlığın nedeninin ne olabileceği incelenmelidir. Bazıları, demokrasiye ani ilginin ikiyüzlülük içerdiğinden şüpheleniyor. En nihayetinde kurallara uyulsaydı, yasaklanma olasılığı çok daha düşük olurdu.“

HİJYEN VE SOSYAL MESAFE KURALLARINA UYMADILAR

Öte yandan Berlin Eyaleti’nin Almanya Sosyal Demokrat Parti’li (SPD) İçişleri Senatörü Andreas Geisel 1 Ağustos'taki son benzer gösteriye işaret ederek göstericilerin hijyen ve sosyal mesafe kurallarını  kasıtlı olarak göz ardı ettiklerini, planlanan gösteride de kuralların ihlal edilmesinden endişe duyulduğu için iptal edildiğini söylemişti. İçişleri Senatörü Geisel “Bu, toplanma özgürlüğüne karşı bir karar değil, enfeksiyondan korunma lehine bir karardır. Berlin’in korona inkârcıları, İmparatorluk vatandaşları ve aşırı sağcılar tarafından istismar edilmesini ikinci kez kabul etmeye hazır değilim" demişti.

AfD’DEN İPTALE TEPKİ

AfD Meclis Grubu Başkanı Alice Weidel ise attığı Tweet’te: “Sağ karşıtı bir gösteri olsaydı yine de böyle bir karar verilir miydi? Temel haklar artık sadece hükümet politikasına uyumlu tutum içinde olanlara tanınıyor!” şeklinde yorum yaptı.

AfD İçişleri Politikaları Sözcüsü Gottfried Curio, yasağı “temel hakların açık bir şekilde ihlal edilmesi” olarak nitelendirdi.

+49 – BERLİN

FOTO:  Anastasiia Chepinska on Unsplash (Temsili)

HABERE YORUM KAT