Berlin, düşünüyor: Korona kurbanları için devlet töreni düzenlenebilir

Berlin, düşünüyor: Korona kurbanları için devlet töreni düzenlenebilir

Başbakanlıktan Sorumlu Devlet Bakanı Helge Braun Almanya’da korona kurbanları için devlet töreni düzenlenmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Bakan Braun, pazar günleri yayımlanan “Bild am Sonntag” gazetesinin sorularını yanıtladı. Bakan Braun, “Evet. Düşük enfeksiyon oranlarına sevinsek de ölenlerin unutulmadığına dair bir sinyal göndermeliyiz. Bu çok önemli, salgının sona erdiğine dair nokta koyma açısından da iyi bir işaret olabileceğini düşünüyorum” dedi. 

Alman Basın Ajansı dpa’nın haberinde Robert Koch Enstitüsü’ne göre, Almanya’da 9 binden fazla kişinin   korona nedeniyle hayatını kaybettiği, İspanya’da ise  geçen perşembe 28 binden fazla korona kurbanının devlet töreniyle sonsuzluğa uğurlandığı belirtildi. 

Braun, Almanya’daki mevcut durum hakkında da değerlendirme yaptı. Toplu taşıma araçlarında ve alışveriş yaparken maske takma mecburiyeti için zamanında  kampanya yürütmüş olan Braun, şunları söyledi: 

“Şu anda Almanya’da salgını kontrol altına aldığımız söylenebilir. Ama bu sadece şu an için geçerli. Virüs hala ülkemizde mevcut ve her an salgın olabilir. Maske takma yükümlülüğü, vatandaşların hakları üzerinde nispeten küçük bir tecavüz anlamına geliyor. Ancak etkili. Sosyal mesafe ve maske takmak korunmanın temel bir parçası. Özellikle de kapalı alanlarda. Normale ancak aşı ile dönebiliriz. Şu anda birkaç aşı halihazırda klinik test ediliyor ve deneklere bağışıklık kazandırıyor. Bu yılın başlarında güvenli bir aşı bulacağımız konusunda iyimserim. Ancak kimse bu konuda söz veremez.”

+49 – BERLİN

FOTO: Kay Nietfeld / dpa

HABERE YORUM KAT