Benzersiz gerileme: Alman ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 10’dan fazla küçüldü

Benzersiz gerileme: Alman ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 10’dan fazla küçüldü

Almanya ekonomisinin yeni tip koronavirüs salgınının etkisiyle bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 10,1 küçüldü. Bu, Federal Almanya tarihindeki en büyük gerileme.

Federal İstatistik Dairesi (Detatis) 2020 yılının ikinci çeyreğine ait gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) verilerini yayınladı.

Destatis’in açıklamasına göre bu yılın ikinci çeyreğinde, fiyat, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH, bu yılın ilk çeyreğine göre yüzde 10,1 azaldı.

Bunun 1970 yılından beri yapılan hesaplamalarda bir çeyrekte yaşanan en sert düşüş olduğu ifade edilen açıklamada, geçen yılın aynı dönemine göre de GSYH’nın bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 11,7 küçüldüğü aktarıldı.

Açıklamada, 2020’nin ikinci çeyreğinde mal ve hizmetlerin hem ihracatının hem de ithalatının, ayrıca özel tüketim harcamalarının ve şirketlerin yatırımlarının büyük ölçüde gerilediği belirtildi.

TOPARLANMA İKİ YIL SÜRER 

Ekonomistler Covid-19 vakalarının tekrar önemli ölçüde artmaması durumunda Alman ekonomisinin yılın ikinci yarısında toparlanacağına inanıyor.

Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (DIW) tarafından yapılan açıklamada, Covid-19 salgınından dolayı getirilen kısıtlamaların mayıstan beri gevşetildiği ve ekonominin iyileşme sürecine ilişkin işaretlerin olumlu olduğu ifade edildi. DIW’e göre, bu yılın ilk yarısındaki çöküşün telafisi 2 yıl sürebilecek. 

Alman Merkez Bankası uzmanları da ekonominin bu yılın ikinci yarısında rahatlama sürecine gireceğini, Alman hükümetinin aldığı ekonomik önlemlerin buna katkı sağlayacağını kaydetti.

+49 – BERLİN

FOTO: Ralf Hirschbarger / DPA

HABERE YORUM KAT