Beline sardı, kıyafetlerle kapatmaya çalıştı ama olmadı! Türk yolcu gümrükte binlerce Euro’sundan oldu

Beline sardı, kıyafetlerle kapatmaya çalıştı ama olmadı! Türk yolcu gümrükte binlerce Euro’sundan oldu

Kapitan Andreevo BCP'deki gümrük memurları, ülkeden ayrılan iki otobüsün incelenmesi sırasında 163.073 BGN tutarında beyan edilmemiş para birimini buldu.

14.09.2023 tarihinde saat 22:30'da Romanya tescilli bir otobüs Kapitan Andreevo BCP'ye vardı. İkinci bir otobüs bir sürücü ve ve 12 yolcu ise Romanya'dan Bulgaristan üzerinden Türkiye'ye geçti. Sürücüler ve yolcular, gümrük memurlarına, yanlarında özel tüketim malları, ticari nitelikteki mallar, kıymetli madenler ve eşyaların yanı sıra lev ve diğer para birimleri cinsinden nakit taşımadıklarını beyan ettiklerini belirttiler. Araç kapsamlı bir gümrük muayenesi için seçildi. Gümrük müfettişi, inceleme sırasında yolculardan birinin banknotları koltuğa koyarak giysisiyle kapatmaya çalıştığını fark etti. Erkek Türk vatandaşının huzurunda sayılan bu paraların toplam 30 bin euro nakit olduğu belirlendi. Kişisel açıklamalarında paranın kendisine ait olduğunu belirtti. Kontrol çalışmaları otobüsteki bir başka yolcunun da incelenmesiyle devam etti. Gümrük memurları, euro banknotları ve ABD doları buldu. Rumen vatandaşı olan adam 20.000 euro ve 10.000 ABD dolarını sakladığı ortaya çıktı.

Yine Romanya'dan Türkiye'ye giden 19 yolculu başka bir otobüs, X-ray cihazı da dahil olmak üzere baştan sona kontrol edilmiş, herhangi bir ihlale rastlanmamıştı. Beline, içinde 20 Euro değerinde 1.200 banknot (toplamda 24.000 Euro) bulunan bir polietilen torba saran yolcu yakalandı.

Ele geçirilen paranın toplam miktarı 74.000 Euro olarak bildirildi ve ihlal edenlere Para Kanunu uyarınca işlem yapıldı.

HABERE YORUM KAT
1 Yorum